Samsun Klas Haber

Dikkat O Uygulama Başladı

Dikkat O Uygulama Başladı
01 Aralık 2019 - 8:15

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLADI

Samsun’da kış lastiği uygulaması 1 Aralık tarihi itibarıyla uygulanmaya başladı. Kış lastiği takmayan sürücülere 625 lira para cezası uygulanacağı belirtildi.

Samsun’da 1 Aralık 2018 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında uygulanacak olan kış lastiği uygulaması başladı. Uygulama kapsamında şehir içi yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu var.

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanması zorunludur

İl sınırları içerisinde ise kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenmektedir. Bu çerçevede Samsun Valiliği il sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlar için her yılın “1 Aralık tarihi ile takip eden yılın 1 Mart” tarihleri arasında Kış Lastiği kullanma zorunluluğu getiri.

Yapılan denetimlerde kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereğince 625 Türk Lirası İdari Para Cezası uygulanacak.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamakla birlikte, can ve mal güvenliği için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediliyor