Samsun Klas Haber

Yasak Kalktı

Yasak Kalktı
05 Haziran 2020 - 10:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan sokağa çıkma yasağını iptal etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gece yarısı duyurulan sokağa çıkma yasağı kararının verdiği talimatla iptal edildiğini duyurdu.

Koronavirüs nedeniyle hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları, havaların ısınmasıyla birlikte çekilmez hale geldi.

İçişleri Bakanlığı gece yarısı yaptığı açıklamayla 15 ile sokağa çıkma yasağının uygulanacağını bildirdi.

Karar, gece boyunca tartışmalara neden oldu.

YASAK İPTAL EDİLDİ

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi.

Twitter hesabından kararını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağı kararının iptal edildiğini yazdı.

“VAKA ARTINCA GÜNDEMİMİZE GELDİ…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı şu şekilde:

“Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi koronavirüsten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

“VATANDAŞLARIMIZDAN ALDIĞIMIZ DEĞERLENDİRMELER BİZİ KARARI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMEYE YÖNELTTİ”

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

“GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI”

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

“SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASI UYGULAMASINI İPTAL ETME KARARI ALDIM”

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.”