Samsun Klas Haber

BES’E Mahkeme Devam dedi

BES’E Mahkeme Devam dedi
18 Mayıs 2020 - 9:50

ÇARŞAMBA BES’DE MAHKEME DEVAM DEDİ

 

Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı Eğercili köyünde Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) tarafından yapılmakta olan inşaatı 3. İdari Mahkeme tarafından verilen iptal kararı ile durdurulan Biyokütle Enerji Santrali’nin (BES), yapımının durdurulması haksız bulunarak Samsun Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Uzun zamandır Samsun kamuoyunda tartışılması belirli çevreler tarafından olumsuz olarak sürdürülen Çarşamba BES, Eğercili köyünde daha önce kömür tesisi olarak kullanılan yere gerekli yasal izinler alınarak geçtiğimiz yıl kurulmaya başlandı.

Temiz enerji olarak bilinen ve bitkisel atıklarında ekonomiye kazandırılmasını sağlayan BES İÇİN imar planın kabulüne ve tarımsal amaçlı depo inşaatına verilen ruhsatın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan yürütmeyi durdurma kararı Samsun Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Samsun’un Çarşamba ilçesinde yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali için yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme KARARINA itiraz eden Oltan Köleoğlu Enerji, sunduğu itiraz dilekçesinde; “Samsun 3’üncü İdare Mahkemesi tarafından, birbirinden bağımsız birden fazla gerekçeyle dava konusu işlemlerin yürütülmesinin durdurulduğu görülmekte olup, öncelikle bu gerekçelerin ayrı ayrı irdelenmesi gerekmektedir” ifadesinde bulundu.

Biyokütle Enerji Santrali “Ovanın 1.sınıf tarım arazisi olduğu belirtilen kararda tarımsal faaliyetin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabileceğinden, ortaya çıkabilecek zararlar olabileceği değerlendirilmiştir” gerekçesi ile mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Samsun 3. İdare Mahkemesi tarafından, birbirinden bağımsız birden fazla gerekçeyle dava konusu işlemlerin yürütülmesinin durdurulduğunu belirten tesis yetkilileri, öncelikle bu gerekçelerin ayrı ayrı irdelenmesi gerektiğini belirttiler.

Açıklama da, özellikle santralin kurulacağı alanın kamuoyuna yanlış ifade edilen nitelikli tarım alanları arasında yer almıyor.

Buna rağmen, İdare Mahkemesi’nin iptal kararında tarım yapılan ova koruma alanı içinde, yapılacak olan tesisin yaslara aykırı ve doğaya zarar verecek olduğu ifade edilmişti.

-Baca dumanı yüzde 99 filtreleniyor

Üst Mahkemenin verdiği iptal kararında ise doğaya zarar verme iddiasının doğru olmadığı, çünkü santralin doğaya zarar vermeyeceğinin uzmanlar tarafından bildirildi. Neden olarak da çiftçinin tarlasında yaktığı anızdan çıkan dumandan bile daha az bir duman çıkmasının söz konusu olduğu, çünkü yüzde 99 oranında filtre edilmiş şekliyle bacadan duman çıkması gösterildi.

Kullanılan alanın birinci sınıf tarım veya nitelikle tarım alanı statüsünde olmadığı ve inşaatın da imar planlarına uygun olarak yapıldığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, yöreye büyük miktarda ekonomik kazanç sağlarken, bitkisel atıklarında heba olmasını önleyecek santral için alternatif alan araştırması yapıldığı ve ancak böyle bir alan bulunmadığı için daha önce tarımsal alan vasfını kaybeden ve 2005 yılından beri eski bir kömür işletmesi olan ve zeminine de beton atılan mevcut yerin kurulması kararlaştırıldı.

Eğercili Mahallesinde santralin yapıldığı alan, yürürlükteki 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında ihtiyaç olması halinde enerji üretimi ve iletimine ilişkin kullanımlar kamu yararı gözetilerek kullanılabileceği belirtilerek idare mahkemesi kararının yerinde olmadığı belirtildi.

Üst mahkeme ayrıca, tesisin, yapılmasına imkan tanıyan 1/1000 ve 1/5000 lik planların, büyük plan olan 1/100.000 lik planlara da aykırı olmadığına karar verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin