Samsun Klas Haber

Uyku Apnesi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Eyibilen, “Sabahları yorgun uyanma, baş ağrısı, gündüz uyku hali, dikkatsizlik gibi sorunlara neden olabilen uyku apnesi tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir” dedi.

Uyku Apnesi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
18 Ocak 2024 - 19:15

Uyku Apnesi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Eyibilen, “Sabahları yorgun uyanma, baş ağrısı, gündüz uyku hali, dikkatsizlik gibi sorunlara neden olabilen uyku apnesi tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir” dedi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Eyibilen, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiren uyku apnesi hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

UYKU APNESİ NEDİR?Uyku esnasında nefesin durması haline uyku apnesi olarak adlandırıldığını belirten Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Eyibilen, “Uyku Apnesi, uykuda solunumu durması olarak tanımlanmaktadır. Basit apne veya horlama ile uyku apnesi arasında bazı farklar bulunmaktadır. Uykuda nefes durması, yani apne on saniyeden fazla sürüyorsa bu hastada apnenin zararlı etkileri görülebilmektedir.İnsanların yaklaşık üçte biri habitüel horlama, yani alışkanlık horlamaya sahiptir. Apne ise bu horlama durumundan farklıdır. Özellikle insana zarar veren apne yani uyku apnesi sendromunda hastalar gece rahat uyuyamaz, on saat veya bazen onbeş saat uyuduğu halde hasta sabah kalktığında uykuyu alamamadan şikayetçi olmaktadırlar.UYKU APNESİ BELİRTİLERİBasit horlamada ise hasta ne kadar horlarsa horlasın çevresine zararı olur fakat kendisine zararı olmaz. Uyku apnesi olan hastalar, sabah kalktıklarında uykuyu alamama, baş ağrısıyla uyanabilmektedirler. Geceleri yatmadan önce otururken bazen televizyon seyrederken uykuya dalarlar. Beraberinde aşırı kilo, şeker hastalığı olabilmekte, fakat bu rahatsızlıklar bazende olmaz. Uyku apnesinde, apnenin kaynağını bulmak önemlidir.Bazı hastalarda Uyku testi (polisomnografi) istenmeyebilir.Özellikle, sabah uyandığında uykuyu alamıyor ve baş ağrısı ile uyanıyorsa ve bu hastada kilo varsa uyku testi tercih edilmektedir .KALICI HASARLAR BIRAKABİLİRBazı hastalarda uyku sırasında nefes durması var fakat sabah rahat uyanıyorsa, sabah baş ağrısı yoksa oturduğu yerde uyuklamıyorsa (televizyon seyrederken sıkça uyuklama gibi) uyku testi istenmeyebilir.Özellikle partner yada eş tarafından tanıklı olması çok önemlidir. Bu duruma tanıklı uyku apnesi denilmektedir. Eğer bir hastada tanıklı uyku apnesi varsa, hastanın uyku problemleri de varsa, bu hastalarda etraflıca Kulak Burun Boğaz muayenesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki uyku apnesi varsa bu hastalığın çaresine bakılmalı, devam eden apneler vücutta kalıcı hasarlara akciğer, kalp gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu tarz şikayetleriniz varsa uyku apnenizi tedavi ettirmeniz gerekmektedir” diyerek sözlerine son verdi