Samsun Klas Haber

Başkan Tok:”En kıymetli yatırım çocuklarımıza olan yatırımdır”

Başkan Tok:”En kıymetli yatırım çocuklarımıza olan yatırımdır”
28 Eylül 2018 - 14:53

Samsun’da ‘Bilime İlkadım’ Şenliği

İlkadım Belediyesi tarafından, “Bilime İlkadım” isimli Bilim Festivali düzenlendi. İlkadım Belediyesi olarak böyle anlamlı ve güzel bir etkinliğin içinde olmak bizleri heyecanlandırıyor diyen Başkan Tok, “Geleceğimizin teminatı sevgili gençlerimizin gözlerinde ki pırıltı bizlere güven veriyor” dedi.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda İlkadım Belediyesi ve Samsun 30 Ağustos İmam Hatip Ortaokulu iş birliği ile TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri kapsamında düzenlenen festivalde, birbirinden ilginç bilim ve sanat ürünleri sergilendi.
“Bilime İlkadım” adlı bilim şenliği açılışı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Hakan Ay, İl Milli Eğitim Müdür V. Hasan Yetik, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Akmeşe, İl-İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilileri, eğitmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.

Başkan Tok “Bizim için en değerli en kıymetli yatırım çocuklarımıza olan yatırımdır.
“İlkadım Belediyemiz ve 30 Ağustos İmam Hatip Orta Okulu ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz “Bilime İlkadım” şenliğimize hoş geldiniz şeref verdiniz diyen Başkan Tok; Çocuklarımızın ufkunu açacak, halkımızı bilim ile buluşturacak, zeka oyunları, gökyüzü gözlemleri, robotik kodlamalar, atölye çalışmaları, bilim şovları ve sergiler gibi yarışmaların olacağı, içeriği dolu dolu olan şenliğimizde çocukların eğitimi üzerine kıymetli çalışmaları olan çok değerli iki yazarımız, ‘Hatice Kübra Tongar ve Şermin Yaşar’ı sizler ile buluşturacağız. Bu vesile ile ülkemizin dört bir yanından gelerek şenliğimize katılan, burada atölye çalışması yapacak olan çok değerli misafirlerimize, bu projede emeği olan proje yürütücüsü Ferda Hanım’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bizim için en değerli en kıymetli yatırım çocuklarımıza olan yatırımdır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bir ayakları kendi medeniyetinin değerlerinde sabit olacak şekilde bilimde ilimde çağı yakalamaları, bilime değer katmaları tüm insanlığa faydalı olacak buluşlar yapmaları ülkemizi her alanda göğsümüzü kabartacak şekilde temsil etmeleri bizlerin en önemli övünç kaynağı olacaktır. Bu kapsamda 2 gün sürecek olan şenliğimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Tarhan “Vizyonlarından ötürü İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a teşekkür ederim”
İlkadım Belediyesinin davetlisi olarak Samsun halkına Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda “Gençlerin İyi Oluş Hallerinin Artırılması” başlıklı bir konferans verecek olan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Konferans öncesi “Bilime İlkadım” gibi güzel bir etkinliğin içinde olmaktan ve gençlerimizle bir arada olmaktan mutluluk duydum.  Böyle bir uygulamanın yapılması gençlerin bilimle buluşturulması büyük bir vizyon. Bu vizyondan ötürü ve nazik davetlerinden dolayı  İlkadım Belediye Başkanımız Erdoğan Tok’a teşekkür ederim. Böyle bir etkinliğin bu zamana kadar yapılmaması büyük bir eksiklikti, gençlerimizi bilimle buluşturan ve bu festivalde emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Karaaslan “Cıvıl cıvıl yavrularımızın arasında bulunmaktan çok mutluyum.”
İlkadım Belediyemiz tarafından düzenlenen “Bilime İlkadım Şenliği” açılışında, kendi teknolojisini kendisi tasarlayan ve üreten, geleceğin güçlü Türkiye’sine katkı verecek ufku taşıyan, bilim ve teknolojiye ilgi duyan çocuklarımız ve gençlerimizle buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, “Bu cıvıl cıvıl yavrularımızın arasında bulunmaktan çok mutluyuz. Erdoğan başkanımızın davetiyle bugün gerçekten emek verilmiş bu güzel buluşmada bir araya geldik. Şehrimizde TÜBİTAK destekli böyle bir projenin hayata geçmesi bizler için de çok kıymetli. Biz önümüzdeki günlerde inanıyoruz ki Samsun başta olmak üzere Türkiye, özellikle son dönemlerde yaşanan saldırıların arkasından bunu bir sıçrama tahtasına dönüştürecektir. Biz de bunu bu güzel yavrularımızla başaracağız. Biz bugün Samsun’u Türkiye’nin hem milli savunma sistemleri hem de ileri teknoloji ürünleri üretimi konusunda yerli ve milli üretimin merkezi haline getirmenin çabası içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarından ardından protokol üyelerince festivalin açılışı gerçekleştirildi. Protokol üyeleri tarafında emeği geçenlere plaket takdim edilmesinin ardından öğrencilerin hazırlamış oldukları stantlar gezildi.

28 Eylül saat 10.00’da mehteran gösterisi ve bir birinden güzel bilimsel etkinliklerle başlayan bilim şenliğinde söyleşiler, atölyeler, robotik kodlama projeleri, zeka oyunları, gökyüzü gözlemi, bilim şovları, sergiler ve yarışmalar hem çocuklar hem de her yaştan bilim meraklıları için yerini alacak. Bilimle dolu dolu 2 gün sürecek etkinlik 29 Eylül saat 19.00’da son bulacak.