Samsun Klas Haber

OMÜ’den Girişimci Öğrencilik Bölümü Açmak İstiyor

OMÜ’den Girişimci Öğrencilik Bölümü Açmak İstiyor
07 Kasım 2018 - 4:29

ÖMÜ’YE GİRİŞİMCİLİK BÖLÜMÜ AÇILACAK…

Girişimciliğin önemine inanan bir üniversite olarak Yüksek Öğretim Kuruluna (YÖK) Girişimcilik Bölümünün kurulması yönünde teklif sunduklarını müjdeleyen Rektör Bilgiç söz “Bu yönde bir girişimde bulunarak YÖK’e başvurduk.”

OMÜ 3. Girişimcilik Zirvesi Yapıldı

Girişimci üniversite ve girişimci öğrenciler yetiştirme misyonuyla hareket eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ); bünyesindeki öğrenci toplulukları aracılığıyla iş dünyasında, yenilikçilikleri ve farklılıklarıyla ön plana çıkmış konukları davet ederek öğrencilerine bu kültürü aşılamaya çalışıyor.

Bu çerçevede OMÜ Kobi ve Girişimcilik Topluluğunca “3. Girişimcilik Zirvesi” düzenlenirken, Dijital İşveren Markası Platformu Youthall Kurucu Ortağı Elis Yılmaz, Webtures Dijital Bilişim A.Ş. Kurucusu Kaan Gülten,Mavi Toplum Aile ve Çocuk Derneği (Mavi Taç) BaşkanıCesur Ceylan ile Seral Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Erol Beytekin zirvenin konuşmacıları olarak yer aldı.

OMÜAtatürk Kongre ve Kültür Merkezi Mavi Salon’daki zirvede; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri, akademisyenler ve davetliler ile öğrenciler buluştu.

Zirvenin açılış konuşmasını yapanKobi ve Girişimcilik Topluluğu Başkanı Ferhat Bartu Yıldırım“Hayatta her şeyi tecrübe edemeyecek kadar uzun ömürlü olmadığımız için, bu yoldan daha önce geçmiş kişilerin; kariyerlerinden, tecrübelerinden ve yaşanmışlıklarından ilham almak istiyoruz.” diyerek zirvenin amacını özetledi.

“Hayattaki hatalar sizin daha doğru hareket etmenizin dayanak noktalarını oluşturuyor”

Ardından söz alan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, girişimciliğin harekete geçmekle anlam kazandığına vurgu yaparak “Çoğumuzun içinde başarma arzusu var ama cesaret edememekten dolayı bu arzuyu frenleyen faktörler de var. Birçok insan çok farklı şeyler düşünebildiği için değil, teşebbüs edebildiği için başarıya ulaşmaktadır. Hayattaki hatalar sizin daha doğru hareket etmenizin dayanak noktalarını oluşturuyor. Tüm başarısızlıklara rağmen pes etmeden devam etmek; kazanan ve kazanmayanın arasındaki farkı oluşturuyor. Bunun ayırdında olmak ve bu toplantılara katılmak, bu farkındalığı size kazandıracak. Bu faaliyetlerin içinde bulunmak, dinleyici olarak katılmak bile bir girişimdir.” ifadelerini kullandı.

“YÖK’e Girişimcilik Bölümü teklifimizi ilettik”

Girişimciliğin önemine inanan bir üniversite olarak Yüksek Öğretim Kuruluna (YÖK) Girişimcilik Bölümünün kurulması yönünde teklif sunduklarını müjdeleyen Rektör Bilgiç söz “Bu yönde bir girişimde bulunarak YÖK’e başvurduk. Bunu interdisipliner (disiplinler arası) lisansüstü program hâline getirip, fakülte mezunu olan öğrencilerimizin, girişimcilik konusunda yüksek lisans yapabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Burada bulunmanızın bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Konuşmacı olarak gelen arkadaşlarımıza çok teşekkür etmek istiyorum, işlerinden zaman ayırarak buraya kadar gelen davetlilerimizin paylaşımlarının sizlere faydalı olacağına inanıyorum. Yaptığımız her şey ülkemiz için, insanımız ve insanlık için. O nedenle hayattaki en güzel şey çalışmaktır, bulunduğunuz her yerde çok çalışarak farkınızı ortaya koymanızın en önemli girişimcilik olduğunu hatırdan çıkarmayın.”