Samsun Klas Haber

Rektör Ünal’dan Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından düzenlenen hizmet içi eğitime katılarak idarecilere yönelik ‘Liderlik ve Yöneticilik’ eğitimi verdi.

Rektör Ünal’dan Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi
19 Aralık 2022 - 6:31

Rektör Ünal’dan Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından düzenlenen hizmet içi eğitime katılarak idarecilere yönelik ‘Liderlik ve Yöneticilik’ eğitimi verdi.

Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen eğitime; Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Prof. Dr. Mustafa Kurt ve Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük ile akademik ve idari personel katıldı.

Hizmet İçi Eğitim öncesinde Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı makamında ziyaret ederek, her iki üniversitenin genel durumu hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Hizmet İçi Eğitim kapsamında Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı üniversitelerinde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Rektör Karakaya, üniversitenin yöneticilerinin Liderlik ve Yöneticilik konusunda Rektör Ünal’ın engin bilgi ve tecrübesinden faydalanmasının önemli olduğunu vurguladı

Rektör Karakaya: “Lider, çalıştığı kurumun yarınını, istikbalini düşünen kişidir”

Makam ziyaretinin ardından eğitim programının açılış konuşmasını yapan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalite çalışmaları kapsamında üniversitenin idarecileri ve yöneticilerinin Liderlik ve Yöneticilik eğitimi almasının gerekli olduğunu vurgulayarak bu eğitimi gerçekleştirdiklerini söyledi. İnsanın çok önemli bir varlık olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu anlamda insan yetiştirmenin de çok önemli bir mesele olduğunu anlattı. İyi bir yönetim için iyi bir eğitimin olmasının hakikat olduğunu söyleyen Rektör Karakaya, lider pozisyonundaki kişilerin çalıştığı kurumun yarınını, istikbalini düşünen kişi olduğunu belirtti.

Rektör Ünal: “Bireyde sorun çözme, eleştiriye açık olma gibi özellikler varsa o birey lider ve yönetici olma kabiliyetine de sahiptir”

Daha sonra OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal kürsüye geçerek Liderlik ve Yöneticilik konusunda bir sunum yaptı. Rektör Ünal sunumunda, kültür ile liderlik ve yöneticilik kavramlarının bağlantısına değinerek kurum kültürü bulunan her bireyin lider ve yönetici olabileceğine değindi. İnsanın aslında kendisinin bir yönetici olduğunu anlatan Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Bireyde kurum kültürü ile birlikte aidiyet duygusunun da var olmasının liderlik ve yöneticilik vasfının gelişmesinde önemli bir durumdur. Bireyde sorun çözme, eleştiriye açık olma gibi özellikler varsa o birey lider ve yönetici olma kabiliyetine de sahiptir. Eğer birey eleştiriye kapalıysa lider ve yönetici olması çok zor.” ifadelerini kullandı.

Eğitimin sonunda katılımcılara bazı tavsiyelerde de bulunan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, biyografi okumanın çok önemli olduğunu ve bireye liderlik ve yöneticilik konusunda çok şeyler katacağını sözlerine ekledi.

 

Sunumun ardından Rektör Ünal, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Eğitim sonunda Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Karakaya günün anısına Rektör Ünal’a hediye verdi. Eğitim toplu hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi