Samsun Klas Haber

Belediye Büyokütle Santrali İçin Kooparatif Kurdu

Belediye Büyokütle Santrali İçin Kooparatif Kurdu
28 Temmuz 2020 - 7:56

BELEDİYE BAŞKANI SANTRAL İÇİN KOOPERATİF KURDU

Afyonkarahisar Sultandağı İlçesi Dereçine Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Ömer Yıldız, “Çay’da kurulan biyoktüle santrali beldemize önemli katkı sağlıyor. Tarımsal atıklarımızı değerlendirdik, santral için kooperatif bile kurduk” dedi

Afyonkarahisar Sultandağı İlçesi Dereçine Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Ömer Yıldız, biyokütle enerji santrallin, tarıma ve yöreye katkılarını anlattı. Afyon’un Çay İlçesi’ne kurulan Oltan Köleoğlu Biyokütle Enerji Santrali sonrası beldelerinde tarımın ve meyveciliğin geliştiğine dikkat çeken Başkan Yıldız, santral sayesinde ağaçları gençleştirdiklerini, bunun için kooperatif kurduklarını ifade etti.

 

Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne kurulumu devam eden biyokütle santralinin kurucusu olan Oltan Köleoğlu Enerji’nin Afyonkarahisar Çay İlçesi’nde 2 yıldır faaliyet gösteren biyokütle santrali, Sultandağı İlçesi’ne bağlı 50 yıldır meyvecilikle uğraşan Dereçine Beldesi’nde meyvecilik verimlerini artırdı, yetiştiricinin ürün değişikliklerine de katkı verdi. Dereçine Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Ömer Yıldız, Çay İlçesi’ne kurulan santralle irtibata geçerek, tarımsal atıklarını değerlendirmek istediğini ifade edince, ilçenin kaderi ve meyvecilikten beklentisi adeta değişti.

KURUMUŞ AĞAÇ ÇEVREKİRLİLİĞİNE YOL AÇMIYOR

Başkan Yıldız, “Biyokütle enerji santrali yöneticileriyle görüştüm. Çevreye zarar vermediğini de zaten izliyordum. Bizim bölgemiz, coğrafyamız, meyvecilik için çok önemli bir bölge. Ancak çürümüş ağaçların kökleri dalları, ağaç ıslahı konusunda oluşan atıklar beldemizin önemli bir sıkıntısıydı. Çünkü yaşlanan ağaç köklerini kullanacağımız bir alan yoktu. Çevre kirliliğine yol açıyordu. Yol kenarlarında budamalarda çirkin görüntüler oluşturuyor, boş alanlarda çürüyordu. Ekonomiye de katkısı yoktu. Tarımsal atıklarımızı toplayan biyokütle enerji bizim için bir şans oldu, fırsat oldu” dedi.

KOOPERATİFİMİZ SANTRALİÇİN KURULDU, BÜYÜTECEĞİZ

CHP’li Başkan Ömer Yıldız şöyle devam etti: Vatandaşlarımızın ve belediye meclisimizin aldığı kararla, biyokütle enerjinin tarımsal atıkları satın almasını değerlendirmeye karar verdik ve bir kooperatif kurduk. Çürüyen ağaçların tekrar çiftçiye ekonomik olarak dönüşümünü ise yeni fidanlar vererek ve meyve tür değişimlerini sağlayarak kooperatif üzerinden ücretsiz yapıyoruz. Üreticiler bahçelerini dönüştüremediği için üretime katkıda bulunamıyor. Amacımız ülkeye katkı sağlamak. Biz de o ürünleri biyokütle enerjiye yakıt olarak veriyoruz ve kazanılan gelirle, yeni fidanlar alıp meyveciliği geliştiriyoruz Tarımda yenilenmeyi meyvecilikte gençleştirmeyi gerçekleştiriyoruz”.

 

ATIKLARI SANTRALE VERMEKBÖLGE İÇİN BİR MODEL OLDU

Ürettikleri meyvenin neredeyse tamamına yakın kısmının ihraç edildiğini ülkenin dış ticaret açığına katkı verdiklerini kaydederek, “Biyokütle santrali kısa sürede tür değişimimize katkı verdi. tüketicilerden gelen talepler doğrultusunda bodur ve yarı bodur meyve ağaçlarını çoğalttık. Bizim bütçe olarak belediyenin bunun altında kalkması mümkün değildi. Vatandaşın derdini de biliyoruz. Ben de meyveciyim. Çareyi böyle bulduk. Bu bir model oldu. Biyokütle santrale umarım tüm beldeler, ilçeler tarımsal atıklarını götürür ve bölgenin gelişimi ve kaderini değiştirir. Bu değişim ülke ekonomimiz ve bölge için de çok önemli” dedi.

ÇOK ŞANSLIYIZ, SANTRALKADERİMİZİ DEĞİŞTİRDİ

“Atatürk’ün vatanını en çok seven en çok çalışandır sözü de bizim ışığımızdır” diyen Dereçine Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Ömer Yıldız, sözlerini şöyle noktaladı: “Çalışmak ve üretmek zorundayız. Ürünlerimiz değerli ve şanslı coğrafyada, ender meyve yetişen bir havzadayız. Biyokütle enerji ile hastalıklı ağaçların yakılması ve enerjiye dönüşmesi, bu ağaçların yok edilmesi, zirai açıdan da bölgemize çevrecilik katkısı nedeniyle çok önemli. Kooperatifimizi ilerleyen yıllarda daha da

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin