Samsun Klas Haber

TEKNOFEST KARADENİZ hazırlıkları Samsun’da tüm hızıyla devam ediyor.

25 Temmuz 2022 - 5:19

Teknolojinin kalbi Samsun’da atacak

TEKNOFEST KARADENİZ hazırlıkları Samsun’da tüm hızıyla devam ediyor. 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e ev sahipliği yapacak olan Samsun’da dünya standartlarında geliştirilen “Bilim Merkezleri” ve “Keşif Kampüsleri” festivale hazırlanıyor.

Samsun Bilim Merkezi, Samsun Keşif Kampüsü, Çarşamba Bilim Merkezi ve Canik Keşif Kampüsü’nde devam eden çalışmaları Samsun Büyükşehir Belediye Başkan V. Nihat Soğuk ve yetkilerle birlikte inceleyen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Samsun’u bugünün ve geleceğin dünyasına hazırlıyoruz. Dünya teknolojik anlamda çok önemli değişimler yaşıyor. Dijital çağı yaşadığımız bu dönemlerde gençler ve çocukların yararlanabilecekleri bilim merkezleri ve keşif kampüsleriyle Samsun gibi gençlik şehrinde geleceğin bilim insanlarının yetişeceği ortamlar geliştiriyoruz.” dedi

YAŞAYAN BİLİM MERKEZLERİ
Doğru kullanıldığında hayatın her alanında olumlu etkileri olan teknolojinin standartlarını geliştirmek, güçlendirmek veya uygulamak için genç kuşaklara modern ve konforlu ortamlar hazırlandığı belirten Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Sadece eğitim ile sınırlamadığımız içerisinde yer alan sosyal donatı alanlarıyla TEKNOFEST KARADENİZ’in ilimize kazandırdığı bilim merkezleri ve keşif kampüslerimizi yaşayan yeni buluşma noktaları olarak tasarlıyoruz. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında orta ve uzun vadede başarılı çalışmalara ev sahipliği yapacak bilim merkezleri ve kampüslerimizin, gençlerimizin bilim ve teknoloji alanında yükseköğrenimi seçmelerini teşvik etmede önemli bir kaynak olacağını düşünüyorum.

MODERN ORTAMDA GERÇEKLEŞECEK
TEKNOFEST KARADENİZ’de yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayacak olan Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam eden hazırlıkları da yerinde inceleyen Vali Dağlı, “Yaklaşık 150 bin metrekarelik alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kendi alanında dünyanın en büyük festivali için en iyi ortamı sunmak adına tüm arkadaşlarımız ellerinden gelen gayreti gösteriyor. Samsun gibi özel bir şehirde böylesine değerli bir festival için gece gündüz çalışmalar devam ediyor. Festival için yüzbinlerin akın edeceği Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerek misafirlerimize gerekse ziyaretçilere modern ve konforlu bir ortam sunacağız.” diye konuştu.