Samsun Klas Haber

Atakum’da kadınlara pozitif ayrımcılık Kursları tamamlayanlara satış desteği

Atakum’da kadınlara pozitif ayrımcılık Kursları tamamlayanlara satış desteği
25 Aralık 2017 - 12:42

Atakum’da kadınlara pozitif ayrımcılık Kursları

Atakum Belediyesi tarafından hayata geçirilen meslek edindirme kurslarını tamamlayarak üretim yapmaya başlayan kadınlara satış desteği sağladıklarını ifade eden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Kursiyer kadınlarımızın ürettiği el emeği göz nuru ürünler, ‘www.aksematolye.com’ adresinden dünyanın dört bir tarafına satılıyor” dedi.

 

Atakum Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi (AKSEM) tarafından Atakumlu kadınlara yönelik açılan meslek edindirme kurslarını tamamlayan kadınların ürettiği ürünlerin satışına destek olabilmek için bir online satış sitesi kurduklarını ifade eden Başkan Taşçı, www.aksematolye.com adresli internet sitesi ile dünyanın dört bir tarafına satış yapıldığını ve bu sayede Atakumlu kadınların aile bütçesine katkı sağlamalarına önayak olduklarını söyledi.
POZİTİF AYRIMCILIK
Atakum Belediyesi olarak unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmayı ve Atakum İlçesinde kadın istihdamına yönelik projeleri önemsediklerini belirten Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Atakum Belediyesi olarak ilçemizdeki kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kadınların iş gücü piyasasındaki istihdamını artırmaya ve ev ekonomisine katkı sunmasına olanak sağlayacak birbirinden önemli projeleri hayata geçirdik. Bu kapsamda yöresel bez dokumacılığı (Feretiko), çinicilik, sepet örücülüğü başta olmak üzere birçok alanda meslek edindirme kursları açtık.  İŞKUR destekli projelerimizde kursiyer olarak yer alan kadınlarımız kurs boyunca da harçlık desteği aldı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadın kursiyer belgelerini almaya hak kazandı, Atakum Belediyesi olarak AKSEM bünyesindeki kurslarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.
SATIŞ DESTEĞİ BELEDİYEDEN
Atakum Belediyesi Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi (AKSEM) bünyesinde bulunan kursları tamamlayan kadınların kurs süresi sonunda da yalnız bırakılmadığının altını çizen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Meslek edindirme kurslarımızı tamamlayan kadınların ürettiği, yöresel bezler ile üretilmiş kıyafetler, çini işlemeler, sepetler, takılar ve diğer ürünlerin dünyanın dört bir yanına satışını, Atakum Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz online satış sitesi sayesinde sağlıyoruz. Bu sayede kadınlarımız hem üretime hem de aile bütçesine katkı sağlamaya devam ediyor. Bunların yanı sıra önümüzdeki günlerde Samsun’un tek feretiko tezgahlarından çıkmış kumaşlardan dikilen kıyafetlerden oluşan defileyi de vatandaşlarımızın beğenisine sunacağız. Atakum Belediyesi olarak ilçemizdeki kadınlara fırsat verildiğinde neleri başarabileceğini gördük. Bundan sonra da kadınlara yönelik desteklerimiz ve projelerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.