Samsun Klas Haber

Atığını Getir Ücretini al

Atakum Belediyesi’nin geri dönüştürülebilir atıkları ücret karşılığında toplayacağı “Katık Otobüsü” yola çıktı. Otobüsün her gün kentin farklı bir noktasında olacağını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakumluları geri dönüşümde duyarlı olmaya davet etti.

Atığını Getir Ücretini al
13 Aralık 2022 - 7:25

Atakum Belediyesi’nden Katık Otobüsü

Atakum Belediyesi’nin geri dönüştürülebilir atıkları ücret karşılığında toplayacağı “Katık Otobüsü” yola çıktı. Otobüsün her gün kentin farklı bir noktasında olacağını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakumluları geri dönüşümde duyarlı olmaya davet etti.

 

Çevre alanında gerçekleştirdiği önemli projelere bir yenisini daha ekleyen Atakum Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nün “Katık Otobüsü” faaliyete başladı. Karton, pet, cam, metal, atık yağ gibi geri dönüştürülebilir atıkları kilo bazında kabul ederek ücretini ödeyecek otobüs, haftanın her günü farklı bir noktada atık toplayacak. “Atığınız katık olsun sofranıza katkı olsun” sloganıyla yola çıkan Katık Otobüsü ile kentte farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Geri dönüşebilecek atıkları getirdiklerinde karşılıkları olan ücreti ödeyerek Atakumluları teşvik etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

ATIKLAR EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR
Sıfır atık ve geri dönüşümle ilgili uzun süredir pilot bölgelerde çalıştıklarını kaydeden Başkan Deveci, “Bu kentte farkındalık yaratmak istiyoruz. Bunun amacı hem kenti temiz tutmak hem de kentte yaşayanların kenti temiz tutma sorumluluklarının olduğunu hissettirmek ve evsel atıkları geri dönüşüm yoluyla ekonomiye katmak. Bu otobüsün görevlerinden birisi bu. Özellikle çocukları ve kadınları teşvik etmek istiyoruz. Geri dönüşebilecek atıkları getirdiklerinde karşılıkları olan ücreti ödeyerek Atakumluları bu farkındalığa teşvik etmeye çalışıyoruz. Çocukların evde ailelerine geri dönüşüm konusunda yönlendirici olmalarını sağlamak istiyoruz. Bu zamanla olacak olan bir şey. Türkiye’nin her yerinde bu konuda bir duyarlılık var. Atakum da çalışıyordu ve şimdi bunu daha aktif hale getirdi. Bu otobüsün tanıtım gücü var ve kenti dolaşacak. Atakum’un farklı noktalarında atık kutularımız var, onları da çoğaltacağız. Geri dönüşüm şirketimizle uyumlu çalışıyoruz. Beş çevre mühendisimiz var. Mahalle mahalle, ev ev dolaşıyorlar” ifadelerini kullandı.

“ATAKUM’U TEMİZ TUTMALIYIZ”
Atakumluları Katık Otobüsü’ne davet eden Başkan Deveci, “Atakum artık kendini göstermeli, bu alanda da varız demeli. Temiz bir kentte yaşamak istiyoruz. Atakum, Karadeniz Bölgesi’nin en güzel kenti. Türkiye’nin de en güzel kentlerinden birisi. Atakum’u temiz tutmalıyız. Atakumlulara kenti temiz tutmaya davet ediyorum” dedi.

KATIK OTOBÜSÜ DURAKLARI VE ÜCRETLENDİRMELERİ
Katık Otobüsü’nün hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasındaki durakları, Pazartesi günü Yenimahalle Tramvay Durağı karşısı, Salı günü Mimarsinan Mahallesi Engelli Yaşam Park önü, Çarşamba günü Esenevler Mahallesi Kuleli Pazar Yeri yanı, Perşembe günü Yenimahalle Atakent Pazar Yeri Şok Market önü, Cuma günü ise Mimarsinan Mahallesi Emek Park önü. Katık Otobüsü’nün güncel fiyatları kilogram başına şu şekilde: karton 1.5 TL, pet 6.0 TL, kitap 2.0 TL, metal 3.5 TL, cam 0.10 TL. Atık yağ litre başına 8.0 TL.