Samsun Klas Haber

Cumhurbaşkanı El Koydu!…

Cumhurbaşkanı El Koydu!…
15
18 Haziran 2021 - 21:15

Türk-İş ile Samsun Büyükşehir arasında

‘Sosyal Tesis’ kavgası…

FİYATI ERDOĞAN BELİRLEDİ!

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Türk-İş Konfederasyonu arasında kavgaya yol açan Atakum’daki sosyal tesis anlaşmazlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan çözdü
————————————

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na(TÜRK-İŞ) bağlı Samsun’un Atakum İlçesi’ndeki sosyal tesisler, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile sendika arasında kavgaya yol açtı. Büyükşepir Belediyesi’nin ‘kültür alanı’na dönüştürmek için talep ettiği sosyal tesisler ile ilgili ortaya çıkan ‘parasal’ sorun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahelesi ile çözüldü.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 10 MİLYON LİRA!
Samsun Büyükşehir Belediyesi, büyük bölümü kütüphane olacak şekilde ‘kültür alan’a çevirmek istediği Atakum Türk-İş Eğitim ve Sosyal Tesisleri için sendika ile büyük bir mücadeleye girişti. Büyükşehir’in, 5 bin 2919 metrekarelik alana kurulu sosyal tesisler için 10 milyon lira değer biçmesi, sendika yönetiminin sert tepkisine yol açtı. Sendika yöneticileri yaptıkları açıklamalarda Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i, sosyal tesislerini ‘gasp etmek’le suçladı.

TÜRK-İŞ İSYAN ETTİ
Daha önce 25 milyon lira bedelle ihale yolu ile satışa çıkardıkları sosyal tesislerin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘kültür alanı’ ilan edilerek arsa değerinin düşürüldüğünü öne süren sendika yetkilileri, “Burada büyük haksızlık yapılıyor” diyerek konuyu önce mahkemeye, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taşıdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i şikayet eden sendika yönetimi, “Tesislerimize zorla el konulmak isteniyor. Değerinin altında satılmasına izin vermeyiz” dedi.

HAYATİ YAZICI ARABULUCU OLDU
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunun üzerine, TÜRK-İŞ GenelBaşkanı Ergün Atalay ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir arasında arabulucu görevi yapması için eski Bakan Hayati Yazıcı’yı görevlendirdi. Her 2 taraf ile yapılan görüşmeler sonrası eski Bakan Yazıcı’yı dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Sosyal Tesisleri’nin 30 milyon lira bedelle Samsun Büyükşehir’e satılması talimatını verdi.

Yaşanan bu gelişme üzerine sendika, Atakum’daki sosyal tesislerini geçtiğimiz günlerde tamamen boşalttı. Otel bölümündeki tüm eşyaların ise Türk-iş’e bağlı sendika ve temsilciliklere pay edildiği öğrenildi.

KONFEDERASYONDA ‘PEŞKEŞ’ ENDİŞESİ
Türk-İş Konfederasyonu’nda adını vermek istemeyen üst düzey bir yönetici ise Samsun Klas Haber Genel Yönetmeni Oktay Öztürk’e yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin zorla gerçekleştirmek istediği alım olmadı. Kültür alanı ilan edilerek tesislerimiz ve arsamız gasp edilmek istendi. Çok kıymetli olan bu alan mutlaka alış amacı gayesi ile kullanılmalı. Bunun takipçisi olacağız ancak şüphelerimiz var. Bu alanın ileride başka birilerine peşkeş çekilmesinden endişe ediyoruz. Her şeyden önce Samsun halkı bu güzide tesislerin bulunduğu alanın amacı dışında kullanılmasına izin vermemesi gerekiyor.
İnşallah dedikleri gibi buraya kütüphane yaparlar.”

Özel Haber/ Samsunklashaber