Samsun Klas Haber

İlkadım’da Cemal Safi Şiir Yarışması

İlkadım’da Cemal Safi Şiir Yarışması
19 Nisan 2021 - 4:33

İKİNCİ GELENEKSEL CEMAL SAFİ ŞİİR YARIŞMASININ KAZANANLARI BELLİ OLDU

TÜRKİSTAN ZULMÜNÜ KALEME ALAN ZEYNAL ABİDİN PAYAS YARALI VATAN ŞİİRİ İLE BİRİNCİLİĞİ ALDI

İlkadım Belediyesi tarafından bilim, kültür, sanat ve edebiyat faaliyetleri kapsamında geleneksel hale getirilen yarışmalardan Samsunlu şair Cemal Safi’yi anmak adına gerçekleştirilen şiir yarışması sonuçlandı.

İlkadım Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinde canlı olarak kazananların açıklandığı programa İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Şerif Mırık, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkanı Şahin Köktürk, İlyasköy Türk-İş İlkokulu Müdür Yardımcısı Ercan Ergül, Kenan Yavuzarslan dereceye giren şiirleri seslendirdiler. Programda Şef Ali Rıza Gündoğdu yönetiminde Türk Halk Müziği Gençlik Korosu Şair Cemal Safi’nin Vurgun, Git, Rüyalarım Olmasa eserlerini seslendirdi.

“Yaralı Vatan şiiri birinciliğe layık görüldü”

Edebiyat ve sanat ortamını canlandıracak, yeni yeteneklere kapı aralayacak şiir yarışmasının ikincisi olan ve Türk Edebiyatı’nın önemli ismi sayılan şair Cemal Safiye adanan geleneksel şiir yarışmasında kazananlar belli oldu. Ölümünün 3. Yılında geride birçok eser bırakan Cemal Safi şiir yarışmasına Türkiye’nin birçok ili ve yurtdışı da dahil olmak üzere 2 bin şiir yarıştı. 7 kişilik jüri ekibinin hassasiyetle değerlendirilmeye aldığı şiirler arasında birinciliği 89 puanla Hatay’dan “Yaralı Vatan” adlı şiiri ile Doğu Türkistan daki zulmü kaleme alan Zeynal Abidin Payas kazandı.

“Türk Dünyası özel ödüllerini İran ve Makedonya sahiplendi”

Yurtiçi ve yurtdışından ilgi gösterilen yarışmada 84.8 puanla Huriye Erdugan (Çorum)Aşk Benim Adımla adlı şiiri ile 2’nci, 84.6 puanla Talat Ülker(Gümüşhane) Anka  adlı şiiri ile 3’üncü oldu. Türk Dünyası Özel Ödüllerini ise Makedonya’dan Altın Çağım şiiri ile Hatice Ayşe Hasan ve  Vatan Aşkı şiiri ile İran Tebriz’den Hemid Anbaz (Gence) Türk Dünyası özel ödüllerinin sahibi oldu.

“Mansiyon ödülleri az farklarla sahiplerini buldu

119 şiirden puanlamaya göre kalan 55 şiirin kitap olarak basılıp edebiyat hayatına kazandırılacağı yarışmada Üçüncülük mansiyon ödülü 82.5 puanla “Bal Surat” şiiri ile Ercan Ergül’e (Samsun) , İkincilik mansiyon ödülü 82.6 “Tütün Rengi Kokular” şiiri ile Kemal Uslu’ya (Trabzon),Birincilik mansiyon ödülü “Eyvallah” şiiri ile Nisa Eylül Baharoğlu’na (Gaziantep) layık görüldü.

“Engelsiz şiir ödülü Kahramanmaraş’a”

Birbirinde güzel eserlerin yarıştığı yarışmada bu yıla özel olarak kategoriye alınan Engelsiz Şiir Ödülünü ise “Bilmiyorsun” şiiri ile Kahramanmaraş’tan katılım sağlayan Gülşah Dilbirliği kazandı.

“Bizi biz yapan değerleri yazdıran şehrin evlatlarıyız”  

Şiirleri ile yarışmaya katılan her bir şiir severi tebrik eden İlkadm Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Bu yıl ikincisini düzenlendiğimiz sanatın iki seçkin dalı olan şiir ve musîkiye hatırı sayılır izler bırakarak aramızdan ayrılışının 3.yılıında sadece Samsun’un değil bütün Türkiye’nin bir değeri haline gelen Şair Cemal Safi’yi şiir yarışması ile hatırlatmak, yaşatmak  istedik. Katılımın yoğun olduğu ikin bin şiirde bizim aradığımız, beşeri, ilahi, vatan ve  bayrak aşkına dokunan bir kilimdi. Şiirleri ile katılım sağlayan vatandaşlarımızın kadirşinaslığı, özlemi, hayalleri, ağıtlarıydı. Bizi biz yapan değerleri aradık mısralarda ve jürimiz de ona göre kararını verdi. Bu yarışmada kaybeden olmadı. Katılan tüm şairlerimize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Ne mutlu bize ki; bizi biz yapan değerleri yazdıran bir şehrin evlatlarıyız” diye konuştu