Samsun Klas Haber

Samsun Vali’sine Göbek Havası

Samsun Vali’sine Göbek Havası
15 Mart 2018 - 9:26

 | Canik’te Vali-Roman buluşması

 Samsun Valisi Osman Kaymak ve Başkan Osman Genç, Yavuzselim Mahallesi’nde Roman vatandaşlarla bir araya geldi.

Vali Osman Kaymak, Canik Belediyesi tarafından Yavuz Selim Mahallesi’nde yapılan Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Roman Buluşması etkinliğine katıldı. Roman vatandaşlar tarafından çiçek ve müzik gösterisi ile karşılanan Vali Kaymak, bünyesinde etüt sınıfları, müzik odaları, konferans salonu, hanım konağı, sıbyan mektebi ve düğün salonu yer alan kültür merkezinde incelemelerde bulundu. Daha sonra kültür merkezinde düzenlenen etkinlikte Roman vatandaşlarla bir araya gelen Kaymak, mahalle sakinleri ile sohbet etti.

AYRIMCILIĞI REDDEDİYORUZ

Etkinlikte konuşan Vali Kaymak, “Bizim anlayışımızda insanın hepsi kutsaldır, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü yoktur. Kimse kimseyi Kürt, Romen, Laz, Çerkez diye ayıramaz. Her insan kıymetlidir ve de kutsaldır. Bu anlamda Roman kardeşlerimize karşı yapılan ayrımcılığı reddediyoruz. Roman vatandaşlarımız bizim kardeşimiz ve bu toplumun bir parçasıdır. Arkadaşlar biliyorsunuz, Afrin’de ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Ülkemizi bölmek, parçalamak isteyenlere karşı ciddi bir savaş içerisindeyiz. Bu mücadelenin içerisinde Roman kardeşlerimiz de yer almaktadır. Roman kardeşlerimiz de askerliklerini yapmaktadırlar ve içlerinde şehit Roman kardeşlerimiz de var. Romanlar her zaman ülkemizin birlik ve beraberliğinden yana olmuşlardır” dedi.

SAMSUN BÖLGENİN LİDERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın herkesi kucaklayan, herkesi dikkate alan ve herkese değer veren bir anlayış içerisinde olduğunu söyleyen Vali Kaymak, “Roman kardeşlerimizin daha iyi yaşam koşularına kavuşması bizim hedefimizdir. Romanların daha iyi yaşam koşularına kavuşmasını ve iş şartlarının iyileştirilmesini çok önemsiyoruz. Samsun’un potansiyeli çok yüksek. Burada yapacağımız çalışmalarla el birliği ve gönül birliği yaparak, bütün kurum ve kuruluşlarımızla ele ele vererek başarılı olmaya çalışacağız. Samsun, bölgenin lider ili. Samsun bu potansiyelini iyi bir şekilde kullanırsa ilimizde işçiye çok ihtiyaç olacaktır. Biz, Samsun’da iş imkanlarını artırırsak sizler için iş sorunu olmayacak” diye konuştu.

Roman vatandaşlardan çocuklarını mutlaka eğitim almak için okula göndermelerini isteyen Kaymak, “Herkesin çocuğu hakim, doktor ya da mühendis olacak değil. Çocuğun belli bir kapasitesi vardır. O yüzden çocuğunuz matematik, fizik gibi dersleri sevmiyorsa onları meslek lisesine yönlendirin. Meslek lisesini bitiren çocuklar sanayide çok rahat bir şekilde iş bulabilir. Türkiye şu an sanayileşen bir ülke. Sanayide ara elemana çok ihtiyaç var. Mutlaka çocuklarınızı meslek liselerine gönderin. Mutlaka meslek sahibi olun. Sizlerin, Roman kardeşlerimizin daha iyi yaşam koşullarına ulaşmaları ve kavuşmaları bizlerin en büyük hedefidir” şeklinde konuştu.

Roman vatandaşların en yoğun yaşadığı bölgenin Canik olduğuna işaret eden Başkan Osman Genç de, “Geçmişte hep süistimal ve ihmal edilen Roman vatandaşlarımıza sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde AK Parti hükümetlerimiz eşit şekilde yaşama imkanı sağlamak amacıyla Roman Açılımını gerçekleştirdi. Biz bu işi eyleme koyan bir belediyeyiz. İhtiyaçları birlikte tespit ettik ve Roman vatandaşlarımız için önemli hizmetleri yerine getirdik. Roman mahallelerimiz yaşanabilir hale geldi. Fiziki dönüşümün yanında kültürde de bir dönüşüm gerçekleştirdik. Sadece çocuklarımızı değil, annelerimiz için de önemli yatırımlar hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

ROMANLARDAN MİNİ KONSER

Oldukça eğlenceli geçen buluşmada, Canik Belediyesi Müzik Okulu öğrencileri mini konser verirken, Vali Kaymak da davul çaldı. Roman Buluşması etkinliğine Vali Kaymak’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, Başkan Yardımcısı Alican Usta, Karadeniz Bölgesi Roman Kültürünü Araştırma Eğitim ve Kalkındırma Derneği (SAMROM) Başkanı Selim Gökçen ile Karadeniz Bölgesi Roman Hakları Koruma Federasyonu Genel Başkanı Mümin Ergüler de katıldı.