Samsun Klas Haber

SASKİ en verimli döneminde

SASKİ, Kanalizasyon yatırımları kapsamında 187 milyon TL harcayarak şehirdeki sorunları çözdü

SASKİ en verimli döneminde
27 Ekim 2022 - 5:47

Kanalizasyon yatırımları kapsamında 187 milyon TL harcayarak şehirdeki sorunları çözdü

SASKİ en verimli döneminde

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), kanalizasyon yatırımları kapsamında şehrin atık su, yağmur suyu ve koku problemlerini ortadan kaldırmak için 4 yılda yaklaşık 187 milyon TL’lik imalat gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “SASKİ, altyapı sorunlarının çözümü noktasında şehrimizin en stratejik kurumu. İçme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, atık su arıtma ve içme suyu arıtma konusunda büyük sorumluluğa sahip. Dolayısıyla çözüme yönelik sürekli proje üretmek ve yatırım yapmak zorunda. İmkanlarını ve teknik kapasitesini yükselttiğimiz SASKİ, Samsun tarihinde en verimli dönemini yaşıyor” dedi.

Şehrin tüm altyapı sorunlarını çözmeye yönelik SASKİ Genel Müdürlüğü, 17 ilçeyi adeta şantiyeye çevirdi. 2019- 2024 yılları arasında altyapı yatırım programını planlı şekilde sürdüren SASKİ, içme suyu projeleri, şebeke hatları ve arıtma tesisi yapımı ile kanalizasyon imalatlarına devam ediyor. 946 kırsal mahallenin tamamını memba kalitesinde içme suyuna kavuşturmaya çalışan SASKİ, kanalizasyon yatırımları noktasında da önemli yatırımlar yapıyor.

İMALATLAR DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin en vizyoner, teknik kapasitesi ile çalışma organizasyonu en yüksek ve geleceği en iyi okuyan sular idarelerinden biri olan SASKİ, kanalizasyona 4 yılda toplam 187 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirdi. Mert Irmağı ve Çobanlı Atık Su Terfi merkezlerinde kurulan ileri biyolojik üniteleriyle kenti pis kokudan kurtaran Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü’nün atık ve yağmur suyu hattı imalatları ise sürüyor.

 

4 YILDA 187 MİLYONLUK YATIRIM

Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü ile İnşaat Şube Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre 2019- 2022 yılları arasında 957 kilometre atık su ve 55 kilometre de yağmur suyu hattı döşendi. Toplamda 1012 kilometre uzunluğundaki altyapı şebekesini bitiren SASKİ, 182 milyon 418 TL harcadı. Buna ilave olarak iki adet koku giderim ünitesi imalatı da eklendiğinde yatırım tutarı 187 milyon TL olarak gerçekleşti.

ALT YAPI ÇALIŞMALARI SÜRECEK

SASKİ’ nin insanların hayatında olmazsa olmaz, suyu yöneten, kullandıran çok önemli bir altyapı kurumu olduğuna dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Geleceğin şehri Samsun’da 1 milyon 350 bin vatandaşımıza, onların tüm hakkını hukukunu koruyup gözeterek hizmet ediyoruz. SASKİ, altyapı sorunlarının çözümü noktasında şehrimizin en stratejik kurumu. İçme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, atık su arıtma ve içme suyu arıtma konusunda büyük sorumluluğa sahip. Dolasıyla çözüme yönelik sürekli proje üretmek ve yatırım yapmak zorunda. İmkanlarını ve teknik kapasitesini yükselttiğimiz SASKİ, Samsun tarihinde en verimli dönemini yaşıyor. Göreve geldiğimiz günden itibaren Ekim 2022’ye kadar sadece kanalizasyonda 187 milyon liralık imalat yatırımı yaptık. Önümüzdeki yıl da bu yatırımlar devam edecek” ifadelerini kullandı.