Samsun Klas Haber

YEDAŞ Bütün Enerjisiyle Kışın Olumsuz Hava Şartları ile Mücadeleye Hazır

YEDAŞ Bütün Enerjisiyle Kışın Olumsuz Hava Şartları ile Mücadeleye Hazır
24 Ocak 2018 - 7:52

2011 yılından bu yana kaynak noktasından başlayarak kırsala doğru uzanan elektrik dağıtım şebekesini, sürekli ve daha kaliteli hizmet sunmak amacıyla geliştiren YEDAŞ, olumsuz hava şartlarının şebekede neden olabileceği arıza ve kesintilere karşı önlemini aldı. Muhtemel arıza ve kesintilere karşı şebekeyi güçlendirmekle birlikte olası arızalarda hızlı aksiyon almak için ilgili kurumlarla iletişim ve kriz yönetim planlamalarını hazırladı.
Elektrik Dağıtım Şebekesini Bakım Onarım Faaliyetleri ve İlave Yatırımlarla Güçlendirdi

Özellikle kışın olumsuz hava koşullarının, elektrik dağıtım şebekesini etkilememesi amacıyla arıza onarım bakım ve yatırım planlarının büyük bir kısmını tamamladı. Çoğunlukla kırsal bölgelerde yaşanan yoğun kar yağışı, aşırı rüzgar, şiddetli yağışın elektrik iletim hatlarını olumsuz etkilememesi amacıyla gerekli hazırlıkları yaptı. Müşterilerden gelen geri bildirimler, otomasyon sistemlerinden alınan veriler ve bakım çalışmaları sırasında yapılan tespitler doğrultusunda ihtiyaç duyulan noktalarda onarım çalışmalarının büyük bir kısmını tamamladı. Kar yağışından olumsuz etkilenen ve yolların kapanması sebebiyle müdahale edilmesi zor olan kırsal kesimde, yapılan yatırımlar ile şebeke yapısını güçlendirdi. Muhtemel arızaların önüne geçmek amacıyla enerji nakil hattı direklerine izolasyon malzemeleri montajı gerçekleştirdi. Özellikle kırsalda dağıtım hatları ve şebekeyi güçlendirmek amacıyla dağıtım binaları, trafolar, elektrik nakil hatlarına yönelik yenileme ve iyileştirme çalışmalarını tamamladı. Kar ve buz yükünün iletim hatlarını etkileyerek iletkenlerin kopmasına neden olabilecek bazı bölgelerde dağıtım hatlarını, yer altına aldı.

Sürekli Elektrik için Jeneratör ve Mobil Trafolar ile İlave Tedbir

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop merkez ve kırsalına aynı kalitede hizmet sunmak için faaliyet gösteren YEDAŞ, coğrafi yapının zorlu olması nedeniyle çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyor. Geçmiş dönemlerde kurulan şebekenin hava koşullarından etkilenmesi, sorun yaşanan bölgeye ulaşımın doğal koşullar nedeniyle zor olması, zaman zaman hızlı aksiyon alınmasının önüne geçebiliyor. Bu sebeple YEDAŞ, hem ilave tedbirlerini aldı hem de daha hızlı müdahale etmek için farklı kurumlarla işbirliği yaptı. Özellikle kışın kar veya çok yağmur yağdığında kapanan köy yollarının kısa sürede açılması için AFAD, belediye ve yerel yönetimlerle gerekli görüşmeler yaparak çözüm planlarını oluşturdu. Muhtarlar ve ilçe belediyelerinden gelmesi muhtemel arıza bildirimlerinin değerlendirilmesi için gerekli planlamaları hazırladı. Aşırı kar yağışı sebebiyle şebekede kalıcı hasar oluşması durumunda ilave saha ekibinin yönlendirilmesi ile ilgili hazırlıkları tamamladı. Bu bölgeler için aynı zamanda jeneratör temin ederek mobil trafoların bakımını yaptı. Kış şartlarında, karda arıza onarım bakım çalışmaları zor olmakla birlikte özellikle iş sağlığı güvenliği önlemleri, malzeme ve ekipman büyük önem taşıyor. Bu sebeple İş Sağlığı Güvenliği, İleri Sürüş Teknikleri, İlk Yardım eğitimleri verilerek sahada kullanılacak ilave malzeme ve ekipmanlar hazır hale getirildi.