Samsun Klas Haber

Atakum’da kadınlar sağlık konuşuyor

Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi ile Büyük Anadolu Hastaneleri iş birliğiyle, “Biraz da Sağlık Konuşalım” söyleşi dizisinin ikincisi

Atakum’da kadınlar sağlık konuşuyor
07 Temmuz 2023 - 5:00

Atakum’da kadınlar sağlık konuşuyor

Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi ile Büyük Anadolu Hastaneleri iş birliğiyle, “Biraz da Sağlık Konuşalım” söyleşi dizisinin ikincisi, Öğr. Üyesi Yüksel Işık’ın katılımıyla gerçekleşti. HPV’ye dikkat çeken Öğr. Üyesi Işık, “HPV sıklığı artmaya başladı. Aşılanma da bu yüzden önemli” dedi.

 

Atakum Belediyesi tarafından sosyal, psikolojik ve hukuksal alanlarda kadınlara destek olmak amacıyla hizmete açılan Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nde kentte yaşayan kadınların hayatlarına dokunmaya devam ediyor. Merkez bu kez, Büyük Anadolu Hastaneleri iş birliğiyle “Biraz da Sağlık Konuşalım” başlığı altında yedi hafta boyunca farklı bir hekim ve konuyla kadınlara destek sağlamak için takvim oluşturdu. Söyleşi dizisinin ikinci haftasında Öğr. Üyesi Yüksel Işık, “Kadın Hastalıkları ve Doğumla İlgili Soru Cevap” başlığıyla kadınlara önemli bilgiler verdi.

“AŞILANMA ÖNEMLİ”

Human Papilloma Virus (HPV) ve rahim ağzı kanseri hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Öğr. Üyesi Yüksel Işık, “Eski kitaplar, toplumda görülen HPV sıklığını yüzde 20 olarak yazıyordu. Ancak şu anda yüzde 80’inde var. Bu, insanların daha çok partner değiştirmesinden değil daha çok ortak malzeme kullanılmasından kaynaklanıyor. Ortak tuvaletler, kıyafetler, duşlar, spor salonları kullanılıyor. Bu nedenle HPV sıklığı artmaya başladı. Aşılanma da bu yüzden önemli. HPV aşıları sayesinde mikroplar vücutta tutunamıyor. Kansere dönüşebilen HPV tiplerini önleyebiliyor. 14-65 yaş arasında herkese HPV aşısı yapılabilir” diye konuştu.

ÖNEMLİ KONULAR MASAYA YATIRILACAK

Merkezin “Biraz da Sağlık Konuşalım” söyleşi dizisinin sonraki haftalardaki programı da şu şekilde: 12.07.2023’te Beslenme ve Diyet Polikliniğinden Dyt. Elif Serenay Sağıroğlu, “Sağlıklı Beslenme ve Tüyoları”, 19.07.2023’te Nöroloji Polikliniğinden Uzm. Dr. Esin Baltacı ise “Nörolojik Ağrı Tedavileri”, 26.07.2023’te Göğüs Hastalıkları Polikliniği Prof. Dr. Servet Kayhan “Astım ve Alerjisi”; 02.08.2023’te Plastik ve Estetik Cerrahi Op. Dr. Nuray Öztürk, “Bazı Estetik Ameliyatlarda ve Uygulamalarda Doğru Bilinen Yanlışlar”, 09.08.2023 Uzm. Psikolog Sena Özkan Kurt kadınlarla bir araya gelecek. Söyleşiler, her Çarşamba günü Özgecan Kadın Danışma Merkezi binasında yapılacak. İstiklal Mahallesi 826. Sokak’taki merkez binasından, 444 40 12 numaralı telefondan ya da ozgecankdm@atakum.bel.tr mail adresinden detaylı bilgi alınabilecek.