Samsun Klas Haber

Engelsiz Müthiş Proje

Engelsiz Müthiş Proje
23 Ocak 2020 - 17:48

 

‘engelsiz menü’

 

Atakum Belediyesi ve OMÜ öğrencileri iş birliğiyle Braille alfabesi ile QR kod sayesinde görme engelli bireylerin faydalanabilecekleri restoran menüsü uygulamaya geçti. Projenin çok anlamlı olduğunu ifade eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Günlük yaşantımızda gördüğümüz ama fark etmediğimiz bir farkındalık projesi. Sadece bizim tesislerimizde değil, her yerde uygulanmalı” dedi

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile eşi Av. Gülay Deveci, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri ile Atakum Belediyesi’nin ortak olarak yürüttüğü görme engelli bireylerin Braille alfabesi ve QR kod sayesinde sipariş verebileceği restoran menüsü projesinin uygulama sunumuna katıldı. Seyir Tesisi’nde gerçekleşen toplantıya, OMÜ Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Ali Cengiz Ciğerci, projeyi hazırlayan OMÜ öğrencileri Meryem Aldağ, Beril Çelik, görme engelli bireyler ile belediye personelleri katıldı.

AMACIMIZ ÇÖZÜM OLMAKTI

Projeyi Sosyal Sorumluluk dersleri kapsamında hazırladıklarını kaydeden Meryem Aldağ, “Projede görme engelli bireylerin sosyal yaşamlarına yardımcı olmayı amaçladık. Bir restoran menüsü tasarladık, Samsun’da araştırmalarımızı yaptık ve böyle bir çalışmanın daha önce yapılmadığını gördük. Atakum Belediyesi’nin sosyal sorumluluk anlamında aktif projeleri olduğunu biliyorduk. Özellikle engelliler konusunda birçok tesisle vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Bu yüzden projemizin olumlu karşılanacağını düşündük. Gayet verimli bir süreç yaşadık, çok güzel karşılandık ve projemiz hayata geçti. Bugün Atakum Belediye Başkanımız Av. Cemil Deveci ve eşi Av. Gülay Deveci ile bir araya gelerek projemizin açılışını gerçekleştirdik, tebriklerini aldık. Onlar da bu projenin diğer tesislerde de uygulanmasını istedi. Amacımız bir soruna çözüm olmaktı bunu başarabildiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

TEKNOLOJİYLE BİRLEŞTİRDİK

Projenin yalnızca bir ödevden ibaret olmayıp hayata geçmesini ve topluma faydalı olmasını hedeflediklerini söyleyen Beril Çelik ise, “Menümüzü Braille alfabesi ve QR kod ile birleştirdik. Menünün kapağını ilk açtığımızda Braille alfabesi çıkıyor, ilgili sayfaya giderek buradaki QR kodu okutup menünün ayrıntılarına da gidip sesli biçimde sayfanın tamamı dinlenebiliyor. Görme engelliler sadece alfabeden değil yoğun biçimde de teknolojiden faydalanıyorlar. Teknoloji sayesinde, aslında çok fazla emek ve yer kaplayacak bir projeyi telefona sığdırabildik. Görme engellilerimiz yalnız başına restorana geldiklerinde daha rahat biçimde sipariş verebilecekler. Dileğimiz sadece Atakum Belediyesi’nin tesislerinde değil tüm Samsun’da bu uygulamanın yayılması” ifadelerini kullandı.