Samsun Klas Haber

Vali Kaymak’tan Vatandaşa Çağrı:’Maske Üretin’

Vali Kaymak’tan Vatandaşa Çağrı:’Maske Üretin’
06 Nisan 2020 - 4:34

Vali Kaymak: Samsun’da yeterli maske üretecek kapasitemiz yok

Samsun Valisi Osman Kaymak, “Samsun’da yeterli maske üretecek kapasitemiz yok. Herkese çağrımız, maske üretimi konusunda çalışma yapmasıdır” dedi

Samsun Valisi Osman Kaymak, yeni tip Korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmesinin ardından bu konuda ciddi manada talep geldiğini belirtti. Vali Kaymak, Samsun’da yeterli maske üretecek kapasite olmadığını belirterek, maske üretimi konusunda çalışmalar yapılmasını istedi.

MASKEYE İHTİYAÇ VAR

Samsunluların maskeye ihtiyacı olduğunu kaydeden Vali Kaymak, “Tramvaylarda, otobüslerde ve pazar yerlerinde vatandaşlarımızın maske takması lazım. Şu anda özellikle sağlık çalışanlarının maske ihtiyacı karşılanıyor. Halkımızın da pandemiden korunmak için yoğun şekilde maskeye ihtiyacı var. Bu maskelerin teknik olması gerekmiyor. Kaşkol veya ağzınıza bez de sararak korunabilirsiniz” diye konuştu.

BELEDİYELERLE GÖRÜŞTÜK

Kaymak, şunları kaydetti:  “Bir seferberlik halinde hareket edeceğiz. Maske üretimi için örnek çalışmaları artırmamız gerekecek. Üreten yerler var ama küçük çaplarda. Tüm belediyelerimizin üretim yapması için görüştük. Maske üretimi için asıl ihtiyaç, kumaş. Farklı illerden bu kumaşın temin edilmesi için çalışacağız. Samsun’da yeterli maske üretecek kapasitemiz yok. Herkese çağrımız, maske üretimi konusunda çalışma yapmasıdır.”

MENDİLLER MASKE OLABİLİR

İl Sağlık Müdürü Muhammed Ali Oruç ise tüm hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerine Sağlık Bakanlığı’nın yeterince maske gönderdiğini anlatan Oruç, “Ancak toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmesi ile maskeye ciddi manada talep geldi. Zaruri hallerde sokağa çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız tülbent ve mendilleri de 2-3 kat katlayarak maske olarak kullanabilir. Herkes kendi tedbirini kendisi alırsa salgının yayılmasının önüne geçilecektir” şeklinde konuştu.