Samsun Klas Haber

Başkan Genç, Roman Soykırımını lanetledi.

Başkan Genç, Roman Soykırımını lanetledi.
04 Ağustos 2018 - 4:10

Roman soykırımı Canik’te anıldı

Yaptığı hizmetler nedeniyle En Roman Dostu Belediye Başkanı seçilen Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından soykırıma uğrayan Romanları, Roman Soykırımı Anma Günü’nde unutmadı. Soykırım gününde düzenlenen etkinlikte katledilen Romanlar anılırken Başkan Genç, soykırımı lanetledi.

Canik Belediyesi ve Samsun Roman Dernekleri Platformu tarafından Roman Soykırımı Anma Günü nedeniyle Roman Soykırımı Anma Etkinliği düzenlendi. Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Başkan Osman Genç’in de katıldığı etkinlikte İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından soykırıma maruz kalan Romanlar anılırken, soykırım lanetlendi. Anma etkinliği kapsamında Porrajmos temalı resim sergisi ile “Porrajmos’u Anlamak” konulu konferansın yanısıra bir de sinema gösterisi düzenlendi.

SOYKIRIM İNSANLIK SUÇUDUR
Anma etkinliğinde yaptığı konuşmada soykırımın bir insanlık suçu olduğunu belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Bizler Hoşgörü dini İslam’a mensup bir milletiz. Yaşam biçimimiz, dünya görüşümüz birbirinden farklı olabilir, isimlerimiz, renklerimiz, inançlarımız her ne olursa olsun, bizler hep birlikte yaratılmışların, mahlukatın en şereflisiyiz. İşte onun için Yunus’un söylediği gibi; yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. İşte bu hoşgörünün gereği olarak, Roman kardeşlerimizi her zaman şehrimizin zenginliği olarak gördük. Onlara karşı asla Fransız kalmadık. Bu yönde eşit hizmet anlayışla hareket ettik” dedi.

 

DÖNÜŞÜME İMZA ATTIK
Yavuzselim ve 200 Evler mahallelerinde önemli hizmetler gerçekleştirdiklerine işaret eden Başkan Genç, “Roman vatandaşlarımız için çok önemli çalışmalar yaptık. Her mahallemize ne yaptıysak, aynısını bu kardeşlerimiz için de yaptık. Altyapıysa altyapı, kentsel dönüşümse kentsel dönüşüm, kültür merkezi ise kültür merkezi, hanım konağı ise hanım konağı, spor tesisleri, cami ve okul düzenlemeleri. İlçemiz genelinde ne varsa Yavuzselim ve 200 Evler Mahallelerimizde de var. Yavuzselim ve 200 Evler Mahallesi’nde çok yönlü bir dönüşüme imza attık” diye konuştu.

AVRUPA’DAN DAHA İLERİYİZ
Geçmişte hep suistimal ve ihmal edilen Roman vatandaşların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde eşit yaşam koşullarına kavuştuğuna da vurgu yapan Başkan Genç, “Biz de yaptığımız hizmetlerle ilçemizde Roman açılımını gerçekleştirdik. Bu hizmetlerin hiç birisini ödül almak için yapmadık. Ancak yaptığımız çalışmalar sonucunda uluslararası alanda bir ödüle layık görüldük ve En Roman Dostu Belediye Başkanı seçildik. Ödülümüzü Belçika’nın Başkenti Brüksel’de aldık. Orada dünyanın pek çok yerinden gelen Roman insanlar vardı. Gördük ki, gerçekten biz Avrupa’ya göre çok büyük hizmetler gerçekleştirmişiz. Bu vesileyle katledilen Roman kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, soykırımı lanetliyorum” şeklinde konuştu.

SERGİ AÇILDI
Konuşmaların ardından Başkan Osman Genç, Roman Soykırımı Anma Günü nedeniyle düzenlenen Porrajmos temalı resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Başkan Genç ve beraberindekiler, açılışın ardından Naziler tarafından Romanlara yönelik gerçekleştirilen ve 200 bin ila 800 bin arasında Roman’ın katledildiği soykırımın anlatıldığı sergiyi gezdi. Roman Soykırımı Anma Etkinliğine Başkan Genç’in yanısıra Başkan Vekili ve Samsun Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Haşim Baki, Kültür ve Sosyal İşler Birimi Müdürü Hamza Aygün, AK Parti Canik İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Korucu, meclis üyeleri, Roman dernekleri başkanları ile muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.