Samsun Klas Haber

İklim değişikliği olumsuz etkiliyor

İklim değişikliği olumsuz etkiliyor
14 Kasım 2019 - 15:48

Demir’den ‘küresel ısınma’ uyarısı!

Küresel İklim Değişikliği ve Samsun Konferansı’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Karadeniz’de en güzel coğrafyaya sahip şehrimiz son yıllarda iklim değişikliğinden olumsuz yönde etkilenmeye başladı” dedi.

Samsun Üniversitesi’nin düzenlediği ve İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı Küresel İklim Değişikliği ve Samsun Konferansı’na katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun, son yıllarda küresel iklim değişikliğinden olumsuz yönde etkilenmeye başladı” dedi.

‘Küresel İklim Değişikliği ve Samsun’ Konferansı, Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonu’nda yapıldı. Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Meteoroloji 10’uncu Bölge Müdürü Yücel Yüce, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldığı konferansta İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, Karadeniz’in en büyük metropol şehri Samsun’un küresel ısınmadaki konumuna ilişkin bir sunum gerçekleştirdi

‘SAMSUN, SU PROBLEMİ YAŞAYABİLİR…’

Samsun’un 2023 projeksiyonu başta olmak üzere orta ve uzun vadede karşılaşacağı iklimsel değişikliklere dikkat çeken  Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, “Samsun, su potansiyeli bakımından şanslı olmasına rağmen küresel ısınma artışına bağlı olarak gelecekte su problemi ile karşı karşıya kalabilir” uyarısında bulundu ve bu yönde alınması gereken tedbirleri anlattı

TERME VE SALIPAZARI’NDAKİ YAĞIŞLAR

Konferansta bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, ‘küresel ısınma ve iklim değişikliğinin dünyanın en önemli sorunları haline geldiğini belirtti. Demir, şunları söyledi:

“Hepimiz için en önemli konu insan sağlığıdır. Sağlığın dışında da her şey boştur. Küresel ısınma ve iklim değişikliği,  insan sağlığından da önemli bir konu haline geldi. Çünkü toplumları topyekün tehlikeye götüren fiili durum söz konusudur.  Samsun, Karadeniz’in en özel coğrafyasıdır. Bu nedenle iklim değişikliğinin farkında değiliz ama çok etkileniyoruz. Bu sene Terme ve Salıpazarı ilçelerimizde yaşanan sel olaylarında bir gecede metrekareye 205 kilogram yağış düştü. Ondan kısa bir zaman önce de bölge, metrekareye 140 kilogram yağış aldı. Bu tamamen iklim değişikliğinin meydana getirdiği bir olaydır. Afet sonrası ortaya çıkan maddi zarar, selden önce almamız gereken tedbirlere harcanacak yatırımdan çok daha fazla oldu. Dünyada iklim değişikliğine sebebiyet veren her şeyi geri kazanmak için kat kat fazlasını harcayacağız. Muhtemelen de çok zorlanacağız. Konu bu kadar önemli ve hassas.”

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ’NE ÖVGÜ

Konuşmasında Samsun Üniversitesi’nin çalışmalarından övgüyle söz eden Başkan Mustafa Demir, “Samsun Üniversitesi yeni kurulmasına rağmen sayın rektörümüzün başkanlığında çok güzel hizmetlere ve çalışmalara imza atıyor. Üniversitemize böyle bir program başlattığı için de çok teşekkür ediyorum. 2’nci yılında olmasına rağmen Samsun Üniversitesi, hocalarımızın gayretiyle çok önemli bir yere geldi. Gelecek yıllarda çok daha iyi yerlere geleceğini göreceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak Samsun Üniversitesi ile iş birliği içerisinde şehrimizi birlikte daha güzel yerlere getireceğiz” dedi.