Samsun Klas Haber

Atı Alan Demir Üsküdar’ı Geçti!

Atı Alan Demir Üsküdar’ı Geçti!
25 Haziran 2020 - 14:35

 

Ağırlar,”Hukuksal Yollara Başvurduk. Büyükşehire Hakkımızı Yedirmeyeceğiz”

Türk – İş’ e bağlı sendikalar Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak edilerek Kütüphaneye çevrilmek istenen Türk-iş Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesisi hakkında tüm hukuksal yollara başvurduklarını açıkladı.

Türk- iş Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesisi Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak edilerek Kütüphaneye çevrilmek isteniyor. Konu ile ilgili basın açıklaması düzenleyen Samsun Türk- İş’e bağlı 16 sendikanın adına konuşan Türk- İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağarlar tesisin istimlak edilmesine karşı olduklarını, konu ile ilgili mahkemeye başvurduklarını ve hukuki sürecin devam ettiğini belirtti.

DAYANIŞMANIN SİMGESİ
Türk- İş’in zor günler dahil olmak üzere her zaman Samsun’un yanında olduğunu belirten Türk- İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağarlar, “Samsun’un Atakum İlçesi’nde ve bölgenin simgesi olan Türk- iş Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesisi bulunmaktadır. Bu tesis varlığıyla emeğin, alın terinin, dayanışmanın simgesi olmuştur. Bir kaç yıl önce bu tesisimizi baştan sona gözden geçirdik. Tesisimiz yıllardan beri başarılı bir şekilde faaliyette bulundu, bölgenin ve Samsun’numuzun ihtiyacınada cevap verdi. Ayrıca tesisimiz bu zor günlerde sağlık çalışanlarına da valiliğimizin kararıyla sağlık çalışanlarımıza ücretsiz hizmet vermiştir” diye konuştu.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ
1970’li yıldan beri bir çok kişiye ev sahipliği yaptığını ve tesisin Büyükşehir Belediyesi tarafından oldu bittiye getirilerek kütüphaneye dönüştürülmesine karşı olduklarını ve hukuki süreç başlattıklarını ifade eden Ağarlar, “Bilmediğimiz ve anlamakta zorluk çektiğimiz bir şekilde ve aniden Samsun Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Geçtiğimiz Şubat ayının 14’ünde, Meclis kararıyla Eğitim Tesis’imizin bulunduğu alanın imar planı “Kültürel Tesis Alanı” olarak değiştirildi. Konfederasyonumuz tarafından hukuki yollara başvuruldu. Samsun İdare Mahkemesi’ne yürütme durdurması istemli iptal davası açıldı. Fakat dava açmamıza rağmen hiç dava açmamışız gibi Haziran ayı başında konfederasyonumuza yazı geldi. Gelen yazı da Nisan ayının 9’unda, pandemi sürecinin tam ortasında belediyenin tesisimizin bulunduğu alanın kamulaştırılmasına karar verdiği bildiriliyordu. Federasyon olarak yazıya cevap verdik. Tesisimiz elimizden alınmasına razı göstermeyeceğimizi açıklayan yazımız Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ulaştıktan tam bir gün sonra, Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında kütüphane yapımı için protokol imzalandığını basın aracılığıyla öğrendik. Kısaca konuyu oldu bittiye getirmek istediler.” dedi.

 

BİR AY ÖNCE SAMSUN KLAS HABER  YAZDI…

TÜRK-İŞ’E DEMİR’DEN DARBE

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir İle Türk-İş Başkanı Ergun Atalay  Atakum İlçesi’ndeki satılık Türk-İş Eğitim Merkezi yüzünden mahkemelik oldu.

Türk-İş, Atakum’da bulunan ve 5220 metrekare alan içersinde işçilerin konaklaması için otel ve toplantı ve kongre salonlarının bulunduğu Türk-İş Eğitim Merkezi’ni 2 yıl önce bir emlakçı aracılığı ile satma kararı aldı. Sendika uzun süre satılamayan tesis için, 25 milyon Tl bedel karşılığında  ihale yoluyla satışı kararı aldı. Bir çok iş adamı tesislerin bulunduğu araziyi alıp  yatırım yapmak amacı ile Türk-İş ile görüşmelere başladı.

BÜYÜKŞEHİR’DE TALİP OLDU

Atakum İlçe merkezindeki bu çok değerli tesislere Samsun Büyükşehir Belediyesi’de talip oldu.  Başkan Mustafa Demir, Türk-İş Başkanı Ergun Atalay’ı telefonla arayarak Türk-İş Eğitim Merkezi’ne talip olduğu öğrenildi.  İhale değeri yaklaşık 25 milyon TL olan tesislere Mustafa Demir’in 10 milyon TL teklif ettiği bilgisine ulaşıldı.

Bu teklif karşısında şaşkına dönen Türk-İş Başkanı Ergun Atalay’ın, Başkan Demir’e ‘ kesinlikle bu fiyata size satamayız., Bu tesislerin yapımında  işçimizin aidat, alın teri var.’ dediği ve ikili arasında sert tartışmaların yaşandığı öğrenildi.

DEMİR TEHDiT Mİ ETTİ?

Alınan bilgiye göre,  Başkan Demir’in  ise tesislerin belediyeye satılmaması halinde buranın imar uygulamasını değiştireceklerini,  arsanın değerini düşüreceklerini söylediği ve ortalığın karıştığı bildirildi.

 ERDOĞAN’A ŞİKAYET EDECEK!

Türk-İş Başkanı’nın  Başkan Demir’e bu uygulamaya gitmesi halinde  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet edeceğini söyleyerek telefonu kapattığı öğrenildi.

DEMİR DEDİĞİNİ YAPTI.

Bu tartışmaların ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’ni acil olarak toplayan Başkan Demir, Türk-İş Eğitim Merkezi’nin bulunduğu alanda imar uygulamasına giderek  kütüphane  alanı olarak değiştirdi.

ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

Demir ardından yaptığı açıklamada daha sahibi bile olmadığı  ‘’Türk-İş Eğitim Merkezi’ni 24 saat halkın hizmetinde olan bir kütüphaneye çevireceğiz” dedi.
‘’NEREDEN NEREYE GELDİK’’

Başkan Demir, “Nereden nereye geldik. Cumhurbaşkanlığımızca dünya çapında bir kütüphane açılışı yapıldı. Bugün yaptığımız ziyaretimiz anısına da ben bir müjdeyi paylaşayım. Belediye Meclisimiz’de Atakum Belediyemiz ile birlikte bir karar aldık. Türk-iş Eğitim Merkezi’nin bulunduğu alanı kütüphaneye çevirerek burasını bir kültür alanı olarak şehrimize kazandıracağız. En kısa sürede Türkiye’nin en iyi kütüphanelerinden birini Atakum’a inşa edeceğiz‘’ dedi.

MAHKEMEYE VERDİ

Mustafa Demir’in  Belediye Meclis’i kararı ile Türk-İş Eğitim Tesisleri arsasının Kütüphane alanına dönüştürmesi  üzerine bir çok işadamı ve yatırımcı tesislere olan taleplerinden vazgeçtiği bu durum sonrasında ise  Türk-İş Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Mustafa Demir’i mahkemeye verdi.  öğrenildi