Samsun Klas Haber

CHP Samsun Milletvekili Adayı Op.dr Murat Çan: Türkiye rahat bir nefes alacak! 

CHP Samsun Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan, sığınmacıların iki yıl içinde ülkelerine gönderileceğini açıkladı.

CHP Samsun Milletvekili Adayı Op.dr Murat Çan: Türkiye rahat bir nefes alacak! 
28 Nisan 2023 - 5:59

 Sığınmacılar gidecek

CHP Samsun Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan, sığınmacıların iki yıl içinde ülkelerine gönderileceğini açıkladı.

 

İlkadım’da temaslarda bulunan CHP Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan, sığınmacı sorununun iki yıl içinde çözüleceğini ve Türkiye’nin rahat bir nefes alacağını belirtti.

“Bu sorunu Suriye ile iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde halledeceğiz. Böylece terörü kökünden halletmiş olacağız” diyen Opr. Dr. Murat Çan, “Samsun’da 9 bin Suriyeli, resmi rakamlara göre Türkiye’de 3.4 milyon Suriyeli var. Bunun dışında ne kadar kaçağın ülkemizde yaşadığını bilmiyoruz. Suriyeliler dışında Afgan, İranlı, Afrika ülkelerinden gelenlerle Türkiye, göçmenlerin uğrak noktası durumda. Samsun’da da 9 bin kayıtlı Suriyeli var. Kaçakları ve diğerlerini bilmiyoruz. 10 yıldır bu insanlara bakıyoruz. Bizim insanlarımız ekonomik kriz yaşarken, 10 yıldır hükümet 150 milyar dolar para harcadı. Savaş var diye sığınmacı oldular. Oysa Suriye’de insanlar denize giriyor, bayramda gidip sonra geri geliyorlar. Savaş bitti ve Arap Birliği Suriye’yi tekrar üyeliğe aldı “dedi.

‘TERÖRÜ KÖKÜNDEN KAZIYACAĞIZ’

 

CHP Samsun Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan şöyle devam etti; “Suriye iç savaşı sırasında Suriyelilerden sonra en çok insanını, askerini, polisini kaybeden ülke Türkiye oldu. Afganistan’da yönetim değişti, binlerce Afgan sınırdan elini kolunu sallayarak Türkiye’ye girdi. Sınırdan gelip gelip Ankara’da, İstanbul’da saldırı düzenleyecek bir hale geldiler. Sınırımızda bir terör hattı oluştu. Bizim iktidarımızda sığınmacı sorununu Suriye yönetimiyle iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözeceğiz. Sınır güvenliğini sağlayıp terörü kökünden halletmiş olacağız.”