Samsun Klas Haber

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Akıllı Şehir İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Akıllı Şehir İşbirliği Protokolü İmzalandı.
04 Ocak 2019 - 4:01

Samsun Büyükşehir’in Dijital Yolculuğu

AKILLI ŞEHİR SAMSUN!

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Akıllı Şehir İşbirliği Protokolü imzalayan Huawei, konuyla ilgili muhteşem bir tanıtıma imza attı. Başkan Zihni Şahin, “Çıktığımız bu yolculuk Samsun’u akıllı şehire dönüştürecek, halkımıza daha iyi bir yaşam sunacak” dedi

 

Samsun’da, başta trafik sorununa kökten çözüm getirerek kentin yaşam standardı kalitesini çok daha yükseklere çıkartmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu yönde dünya teknoloji devi Huawei ile imzaladığı Akıllı Şehir İşbirliği Protokolü’nün meyvelerini almaya başladı. Dev teknoloji şirketi bu yönde muhteşem bir tanıtım filmine imza atarken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’den, “Çıktığımız bu yolculuk Samsun’u akıllı şehire dönüştürecek, halkımıza daha iyi bir yaşam sunacak” açıklaması geldi.

 

SAMSUN, DİJİTALDE ÖNCÜ OLACAK

Eylül ayının başında Büyükşehir Belediyesi ile Turkcell’in de dahil olduğu Akıllı Şehir İşbirliği Protokolü’ne imza atan Huawei, dünyadakı lider uzmanlığını ve deneyimini Samsun’a getirmeye hazır olduğunu açıkladı. Huawei’nin proje ile ilgili 4 dakikalık tanıtım videosu ise büyük beğeni topladı. “Ülkemizin önemli şehirlerinden biri olan Samsun, adını Türkiye tarihine yazdırmıştır” denilerek başlanan videoda ayrıca, “Samsun şimde de Dijital Türkiye tarihinde öncü şehirler arasında olma potansiyeline sahip” vurgusu yapıldı.

 

‘AKILLI ŞEHİR SAMSUN’ İNŞA EDİLECEK

Huawei’nin, “Tamamen bağlı ve akıllı bir dünya için tüm kişileri, evleri ve kurumları dijitalleştirme” misyonuyla dünyanın önde gelen “Bilgi ve İletişim Teknolojileri” çözüm sağlayıcısı olduğunun altı çizilen videoda, “Şehir Dijital Dönüşüm Yolculuğuna başladı. Bu yolculuk Samsun’u akıllı şehire dönüştürerek insanlara daha iyi bir yaşam vaad ediyor” ifadeleri dikkati çekti. Hazırlanan tanıtımda kısaca şu görüşlere de yer verildi:

 

“Samsun Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehri inşa etmek için Huawei’i stratejik ortak olarak seçti. Akıllı şehir alanında Huawei, 40’tan fazla ülke ve bölgeye, 120’den fazla şehre ve 400 milyon kişiye hizmet vermiştir. Ve şimdi Huawei, dünyadaki lider uzmanlığını ve deneyimini Samsun’a getirmeye hazır. Samsun halkının her gün karşılaştığı en büyük sorunlardan biri trafiktir. Büyükşehir Belediyesi, trafik sorununu tüm dijital dönüşüm planının ilk adımı olarak ele aldı.”

 

ZİHNİ ŞAHİN: SİSTEM KURULDU VE TEST EDİLDİ

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Huawei’nin kendilerine, ‘Akıllı Trafik Çözümü (IntelligentTraffic Solution(ITS)’ önerdiğini hatırlatarak, “ITS; şehir trafiğini yönetmek ve yollardan maksimum verim sağlamak için ağ, bulut bilişim, büyük veri ve yapay zeka teknolojileri kullanılıyor. ITS çözümünün bir parçası olan akıllı trafik sinyal denetleyicisi, 7/24 otomatik olarak trafik ışıkları konfigürasyonlarını ayarlayabilen, ‘sezebilir’, ‘düşünebilir’ ve ‘karar verebilir’ bir sistem. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Huawei, bu sistemi DLH kavşağına kurdu ve test etti” dedi.

 

TRAFİK IŞIKLARINDA YAPAY ZEKA!..

ITS’nin kısa sürede kayda değer sonuçlar verdiğini söyleyen Başkan Zihni Şahin, bunları ise şu şekilde sıraladı:

“Klasik sistemde gün boyu aynı sürelerde yanan ışıklar trafiği sıkıştırırken akıllı sistem ışık sürelerini yoğunluğa göre ayarlayarak birikmeyi önledi. Klasik sistemde bir araç birden fazla kez aynı kırmızı ışığa takılabilirken, akıllı sistemde rahat akış ve esnek ışık süreleri zaman kaybına neden olmuyor. Klasik sistem kavşak dönüşlerinde kısa süreli yeşil ışık yakarken, akıllı sistem yoğunluğuna göre yeşil ışık sürelerini ayarlayıp dönüşü rahatlatıyor.

Klasik sistemde yoğunluğa bakmaksızın her koşulda ışık süreleri değişmez iken, akıllı sistem algılayıcılar ve yapay zeka sayesinde en uygun ışık sürelerini belirliyor.”

AMAÇ, DAHA YAŞANABİLİR, HUZURLU SAMSUN

Başkan Şahin ayrıca, “Bu pilot uygulama, dijitalleşmenin ve akıllı şehir sistemlerinin şehir hayatına nasıl fayda sağlayabileceğini göstermekte sadece bir örnektir. ITS ile atılan küçük bir adım Akıllı Samsun için büyük bir adım. Hedefimiz Samsun’un trafik ve diğer problemlerini hallederek daha yaşanabilir ve huzurlu kent haline gelmesini sağlamak. Bu yönde büyük çaba harcıyoruz. İnşallah hep birlikte faydasını göreceğiz” diye konuştu.