Samsun Klas Haber

Samsun’u depreme hazırlıklı hale getirmek için projelerimiz var” dedi.

Samsun’un deprem riskinin yüksek olduğuna dikkat çeken CHPli Cevat Öncü, “Buna rağmen Samsun’un bir deprem master planı yok. Samsun’u depreme hazırlıklı hale getirmek için projelerimiz var” dedi.

Samsun’u depreme hazırlıklı hale getirmek için projelerimiz var” dedi.
11 Ocak 2024 - 18:32

CHP Samsun Büyükşehir Başkan Adayı Cevat Öncü:

“SAMSUN’UN DEPREM MASTER PLANI YOK”

Samsun’un deprem riskinin yüksek olduğuna dikkat çeken CHPli Cevat Öncü, “Buna rağmen Samsun’un bir deprem master planı yok. Samsun’u depreme hazırlıklı hale getirmek için projelerimiz var” dedi.

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Atatürkçü Düşünce Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi, Atakum Doğu Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği, DİSK Samsun Şubesi ve Samsun Çerkes Derneği’ni ziyaret etti.

 

Ziyaretlerinde Samsun’da yaşanan aksaklıkları, eksiklikleri ve hataları anlatan Öncü, “Yıllarca yanlış uygulamalar yapıldığını dile getirdik. Bu yanlışlardan dönülmesini, Samsun’un ihtiyaçlarının giderilmesini ve yeni projelerin geliştirilmesini sağlayacağız. Samsun’da uzun yıllardır unutulan insanlara dönük ‘baba kucağı’ olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın bir devlet kapısı olduğunu hatırlatacak, sosyal ve kültürel pek çok düşüncemiz projemiz var” diye konuştu.

DEPREM RİSKİNE DİKKAT ÇEKTİ

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, şöyle devam etti: “Mühendislik ve biliminin çözemeyeceği çok fazla şey yok. Bugün Samsun’un maruz kaldığı sıkıntıların pek çoğunun temelinde mühendislik biliminden uzak anlayış ve uygulamalar var. Samsun halkı bu nedenle sıkıntı çekiyor. Samsun’un deprem karşısında dirençli bir kent olmadığının farkındayız. Samsun’un deprem riski yüksek. Biz bunu yıllarca dile getirdik, getiriyoruz. Samsun için deprem master planı yok.  Samsun’u insanıyla, yapısıyla, yoluyla, her anlamda depreme hazır hale getirmek üzere, özellikle depremden önce uygulanması, yapılması ve alınması gereken tedbirler var. Bununla ilgili projelerimiz hazır”

 

SAMSUN BETONLAŞTI

“Samsun’da mevcut yağmur suyu kanallarının temizliklerinin dahi gereği gibi yapılmadığını düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi geçen ay, yağmur suyu kanallarının temizlik ihalesini yaptı. Bir firma 16 milyon teklif verirken, diğer firma 88 milyon lira teklif vermiş. Yani işin boyutu bile bilinemiyor. İhale iptal edildi. Şehrin her tarafı betonlaştı. Ben bir inşaat mühendisiyim. Betondan, asfalttan, inşaattan para kazanan biriyim. Ama bu kadar beton sevdası Samsun’a yakışmıyor.”

 

TÜCCAR MANTIĞIYLA YÖNETMEYECEĞİZ”

Biz geldiğimizde Samsun’un kaynaklarının önemli bir kısmını sosyal yardımlara ayıracağız. Yardım derken sadaka kültürünü kastetmiyorum. İhtiyaç sahiplerine, ulaşımda önemli indirimler sağlayacağız. Öğrencilere indirim sağlayacağız. 0-4 yaş grubu çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım sağlayacağız. Samsun, Türkiye’nin en pahalı içme sularından birini kullanıyor. Doğru mu? Samsun içme suyu barajı mı yaptı son 5 yılda? Samsun’un ana hatlarımı yeniledi mi son 5 yılda? Samsunlu, tüccar mantığıyla, kar mantığıyla hareket edildiği için maalesef Türkiye’nin en pahalı içme suyunu kullanıyor. Biz ailede yaşayan fert sayısına göre yapacağımız hesapla, belirli bir miktar suyu indirimli olarak sunacağız. Kademeli tüketim faturasına geçeceğiz.”