Samsun Klas Haber

Usta İyi Parti’de

Usta İyi Parti’de
09 Eylül 2020 - 4:19

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, İYİ Parti’ye geçme kararı aldı.

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, yarın yapılacak rozet takma töreninin ardından İYİ Parti Samsun Milletvekili olarak siyasi yaşamına devam edecek.

AKŞENER KATILACAK

Tören, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in katılımıyla yarın saat 11.00’de Ankara Günay Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Erhan Usta kimdir? Erhan Usta’nın biyografisi

1966 yılında Havza’da dünyaya geldi. Ekonomist, Planlama Uzmanı; İlk ve orta öğrenimini memleketi Havza’da yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdi. ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi olarak master derecesi aldı. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında doktora çalışması devam etmektedir.

Devlet Planlama Teşkilatı’nda (Kalkınma Bakanlığı) Uzman Yardımcısı, Uzman, Daire Başkanı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. İstanbul Finans Merkezi Koordinatör Yardımcılığının yanı sıra 10 yıl süreyle İç Denetim Koordinasyon Kurulu Üyeliği, kamu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri; görevi gereği finans, vergi, muhasebe, sağlık, ilaç gibi alanlarda birçok kurul, komisyon ve konseyde başkan ve üye olarak çalıştı. Son 10 yılda, kalkınma planı, orta vadeli programlar ve makro ekonomik politika hazırlıklarının teknik koordinasyonunu yürüttü.

25 ve 26. Dönemde Samsun Milletvekili seçildi. MHP Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Usta, evli ve 3 çocuk babasıdır.

MHP’DEN İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Erhan Usta, 2018’de TBMM’de “Bütçede lüzumsuz harcamalar var ise gözden geçirilmelidir” deyince Bahçeli tarafından MHP Grup Başkanvekilliği görevinden alınmıştı.

Usta, 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili AKP ile MHP arasındaki ‘ittifak’ görüşmeleri için “Jest ile rest arasında bir harf farkı var. İttifak olmazsa olmazımız değil” dedikten sonra ise MHP’den ihraç edilmişti.

MHP’den ihraç edildikten sonra adı Samsun Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için geçen Erhan Usta’nın daha önce Ali Babacan’ın DEVA Partisi’ne katılacağı öne sürülmüştü. Usta tercihini İYİ Parti’den yana yaptı.