Samsun Klas Haber

Demirtaş: İlkadım’ı geleceğe taşıyoruz.

Demirtaş: İlkadım’ı geleceğe taşıyoruz.
05 Aralık 2022 - 21:25

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş: İlkadım’ı geleceğe taşıyoruz.

 

‘Ata Ocağı, Şefkat Evi, Hasta Refakatçi Evi’ gibi insana dokunan sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çeken İlkadım Belediyesi aynı zamanda geri dönüşümden elde ettiği geliri de 50 aileye 500 TL ‘alışveriş çeki’ olarak geri veriyor. Şehrin vizyonunu değiştirecek cesur adımlar atan Başkan Necattin Demirtaş, “İlkadım’ı geleceğe hazırlıyoruz” dedi.

Sosyal belediyecilik anlayışıyla ilçede hizmet anlamında büyük başarılar kaydeden İlkadım Belediyesi, Türkiye başta olmak üzere tüm yerel yönetimler tarafından takip edilip takdir topluyor. İlkadım’da üstyapı yatırımlarının yanı sıra, sosyal, spor ve diğer alanlarda da büyük hizmetler veren Başkan Necattin Demirtaş’ın yapmış olduğu projeler dikkat çekiyor.

YAŞLILAR İÇİN ‘ATA OCAĞI’

Geçmiş ile gelecek arasında yaşayan tecrübeleriyle bizlere ışık olan eli öpülesi büyüklerimiz için onları kenara itilmekten kurtaran Ata Ocağı (Büyükler Kreşi) projesi ile ilgili bilgiler aktaran İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, şöyle konuştu; “Derebahçe Mahallemizde yapımının yüzde 90’nı tamamlanan projemiz 2023 yılı itibariyle hizmete girecek. Buradaki muradımız, yaşlı büyüklerimizin kendi emsalleriyle zaman geçirebileceği, akşam da evlerine gidebileceği aile bağlarını sağlamlaştıran bir yapıyla yaşlılarımızı yalnızlık ve itilmişlik bir hayattan kurtaracağız. Ata Ocağımız’da hem sohbet edebilecekler hem de çeşitli aktivitelerle hoşça vakit geçirecekler. Zaman zamanda şehrimizin tarihi ve turistik yerlerini sağlık çalışanlarımızın gözetiminde gezdirilerek akşam ise tek tek evlerine ulaştıracağız.”

SOSYAL YARAYI KAPATAN
‘HASTA REFAKATÇİ EVİ’

Hastaneler bölgesinde 50 yatak kapasiteli 23 milyon TL’lik yatırım ile temelleri atılan ‘Hasta Refakatçi Evi’ projesiyle sosyal bir yarayı kapatıldığının altını çizen Başkan Necattin Demirtaş, “Refakatçi Evi’mizde 2 tür hizmet verilecek. Birincisi vatandaşlar gelip ayakta hizmet alacak. Yani burada duşunu alacak, üstünü değiştirecek, karnını doyuracak ve hastasının yanına gidebilecek. Diğer bir hizmet de dar gelirli aileler burada yatılı kalabilecek. Bu projemizde sadece İlkadımlılar değil şehir dışından ve kırsal kesimden gelen insanlarımız da kalabilecek. Öncelikli hususumuz burada sadece dar gelirli ailelerimizin kalabileceği bir kamu hizmeti vereceğiz” dedi.

KİMSESİZ VATANDAŞLARA
SICACIK YUVA ‘ŞEFKAT EVİ’

Başarılı belediyecilik geleneğinin çıtasını ‘insan odaklı’ bir başka sosyal sorumluluk projesi olan Şefkat Evi (Kimsesizler Evi) ile kimsesizlerin kimsesi olacaklarını kaydeden Başkan Necattin Demirtaş, “Ataköy Mahallemizde yakın zamanda temellerinin atıldığı 1605 m2 alan, 6 katlı, ilk 2 katında sağlık odası, idari binaları, deposu, yemekhanesi, dinlenme odası ve diğer 4 katında ise yatakhane olarak dizayn edilen yapıda; ‘şefkat eli’ uzatmış olacağız. Bu projemizle feleğin çemberinden geçmiş insanlarımızı soğuktan ve açlıktan sokak köşelerinde ölmelerine engel olacağız. Mahalle muhtarlarımızdan, vatandaşlarımızdan gelen başvuruları değerlendiren ekiplerimiz, özel araçlarla sokakta yaşayan vatandaşlarımızı bulundukları yerden alarak Şefkat Evi’mizde konuk edecek. Kayıt işlemi yapılan kimsesizlerimizin banyo, berber, yeni kıyafet ve 24 saat sıcak su gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacağız. Sabah ve akşam olmak üzere iki öğün yemek vereceğimiz alanda 2 ile 4 yataklı odalarda sıcak bir yuva oluşturacağız” diye konuştu.

 

HER AY 50 AİLEYE 500 TL HEDİYE ÇEKİ
‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşabilme adına ilçede başlatılan çalışmalara Atık Toplama Merkezi (ATOM) otobüsü ile farklı bir boyut kazandıran İlkadım Belediyesi, 1. dönem ilk çekilişini 5 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirecek

 

‘İLK ÇEKİLİŞ 5 ARALIK PAZARTESİ
Başkan Necattin Demirtaş, “1. dönem ilk çekilişimizi 5 Aralık Pazartesi günü (bugün) saat 14.00’da İlkadım Belediyesi Ana Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştireceğiz. Yıl sonunda yapılacak büyük çekilişle atığını getiren vatandaşlarımız otomobil, buzdolabı ve televizyon gibi birçok hediyeyi kazanma fırsatı yakalacaklar. İnanıyorum ki; projemiz kapsamında tüm değerli hemşehrilerimiz bu sayede de hem çevreye duyarlı olup ekonomiye katkı sağlayacaklar, hem de geri dönüşebilen atıklardan kazandıkları puanlar ile çeşitli promosyonları kazanabilmenin keyfini yaşayacaklar” şeklinde konuştu.