Samsun Klas Haber

Atakum’da tarıma destek son sürat

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Yeşiltepe Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Tarıma destek veren önemli projeler hayata geçirdiklerini belirten Başkan Deveci, “Ziraat mühendislerimizle kırsal mahallelerimizde üreticilere ulaşmaya ve onlara destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

Atakum’da tarıma destek son sürat
29 Ağustos 2022 - 6:39

Atakum’da tarıma destek son sürat

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Yeşiltepe Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Tarıma destek veren önemli projeler hayata geçirdiklerini belirten Başkan Deveci, “Ziraat mühendislerimizle kırsal mahallelerimizde üreticilere ulaşmaya ve onlara destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Birim Sorumlusu Dr. Elif Özkaya Yeşiltepe Mahallesi sakinlerinin daveti üzerine yurttaşlarla bir araya geldi. Buluşmada Başkan Deveci belediyenin kırsal mahallelerde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verip mahallelilerin talep ve önerilerini dinledi.

Aynı zamanda Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya yurttaşlara koronavirüsle ilgili bilgi verirken, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Birim Sorumlusu Dr. Elif Özkaya da kadınlara KETEM’de tamamen ücretsiz yapılan meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri taramaları hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulundu. Av. Gülay Deveci ve Atakum Belediyesi’nde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Eylem Oktay Aktaş da Atakum’da kadınların el emeğini ekonomik değere dönüştüren Atakum Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin (ATAK) çalışmaları hakkında kadınlara bilgi vererek kooperatif çatısı altında üretime davet etti.

KADINLAR VE ÇOCUKLAR BİZİM GELECEĞİMİZ
Atakum Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren ve mahallelilerin sorularını cevaplayan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Kırsal mahallelerimizde üreticiye destek veren önemli projelerimiz devam ediyor. Özellikle sizleri ata tohuma teşvik etmek için bir AtaTohum Merkezi kurduk. Ziraat mühendislerimizle kırsal mahallelerimizde üreticilere ulaşmaya ve onlara bilimsel tarımla ilgili destek olmaya devam ediyoruz. Diğer yandan kırsal mahallelerimizde özellikle kadınlar için istihdam oluşturma konusunda çalışmalarımız var. Çünkü kadınlar ve çocuklar bizim geleceğimiz. Atakum’da kadınlarla buluşmalarımızı sıklaştıracağız.” dedi.

TÜRKİYE’YE SESİMİZİ DUYURMAYA BAŞLADIK
Atakum Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin (ATAK) çalışmaları hakkında bilgi veren Atakum Belediyesi’nde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Eylem Oktay Aktaş, “Atakumlu kadınlara bir bir ulaşmaya devam ediyoruz. Türkiye’ye de sesimizi duyurmaya başladık. Atakum çok özel bir kent ama ne yazık ki kadınların ürettiği ürünler değer bulamamış. Herkes evinde reçel, pekmez, turşu yapıyor ama ekonomik değere dönüşmüyor. Biz 7 kişiyle yola çıktık. Kurucu önderimiz Av. Gülay Deveci oldu, iyi ki de oldu. Koronavirüs döneminde hiçbir şey yapamadık ama o kötü günler geçti artık. Kırsal mahallelerimizi sürekli ziyaret ederek kooperatifimizi ve katma değerli üretimi anlattık. Şu anda iki satış mağazamız bir de üretim tesisimiz var. Kadınlar gelip o tesiste üretim yapıyor. Üretirken de örneğin kızılcığı, eriği kırsal mahallelerimizden alıyoruz. Üretim kapatemiz gittikçe artıyor, dolayısıyla hammadde ihtiyacımız da artıyor. Gıda üretimi için meyve, sebze ihtiyaçlarımızı sizden almaya özen gösteriyoruz.” diye konuştu.

 

KALKINMA İÇİN KADINLAR
TOPYEKÛN ÇALIŞMAK ZORUNDA
ATAK ile ilgili 2019 yılının başında çalışmaya başladıklarını söyleyen Av. Gülay Deveci, “Sonra araya maalesef pandemi girdi. Kooperatifimizi çocuğumuz gibi çok önemsiyoruz. Kooperatifin kadın emeğini geliştirme ve değerlendirme amacı çok güzel. Aynı zamanda bir ticari işletme. O yüzden ayağımızı yere sağlam basalım ve bebek adımlarıyla işe başlayalım dedik. Bu yüzden az insanla başladık zamanla ilerledik şu anda da üye olmak isteyen bir sürü arkadaşımız var. Biz üretimde süreklilik arıyoruz. Zaten Türkiye’de ekonomik anlamda büyük bir kriz var. Tek kişinin çalışmasıyla bir ev dönmüyor. Dolayısıyla kadının evdeki emeğinin de değerlenmesi lazım. Bu sadece ekonomik anlamda değil, sosyal anlamda da sizin görünür olmanızı sağlıyor. ATAK’ın şu anda iki satış mağazası var. Birisi Türkiş’te Medicalpark Hastanesi’nin yanında, diğeri Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nin giriş katında. Önceki gün ATAK tanıtım etkinliği düzenledik. Gözleme yaptık. İlgi çok güzeldi. Hepsi de satıldı. Böyle etkinliklerle kooperatifimizi tanıtacağız. Sizler de üretim yapıyorsanız aramıza katılabilirsiniz. Bu ülkenin kalkınması için kadınlar olarak topyekûn çalışmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.