Samsun Klas Haber

O Resimleri MEB İnceliyor

O Resimleri MEB İnceliyor
24 Ocak 2020 - 10:43

MEB’in tartışılan başörtülü ve açık anne figürleri

Milli Eğitim Bakanlığı, Psikososyal Önleyici Destek Programı kitabındaki çocuğuna bağıran başı açık anne ve başörtülü anne resimleri için inceleme başlatıldığını açıkladı.

Dün bir gazete yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın başı açık anneyi çocuğuna karşı kötü davranırken, başörtülü anneyi ise çocuğuna karşı iyi davranırken gösterdiği resimlerle ilgili açıklama geldi.

Bakanlık, ‘Psikososyal Önleyici Destek Programı’ kitabı ile ilgili basında yer alan haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“ALGI OLUŞTURULUYOR”

Açıklamada, “Rehberlik öğretmenlerine hizmet içi eğitimler kapsamında sunulan eğitici eğitimi programı kitabında yer alan görsellerle ilgili medyaya yansıyan haberler hakkında aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Hizmet içi eğitimler için 2017 yılında hazırlanan ‘Psikososyal Önleyici Destek Programı’ kitabı söz konusu haberin manşet bölümünde iddia edildiği gibi öğrencilere yönelik değil, rehberlik öğretmenlerinin mesleki gelişimine kaynak olarak sunulmuştur. Söz konusu haberde, kitapta yer alan 150’nin üzerindeki görsel içerisinden yalnızca 4 görsel bir araya getirilerek bütünü yansıtmayan maksatlı bir algı oluşturulmak istendiği görülmektedir” denildi.

Açıklamada ayrıca hazırlanan kitap içeriğinde söz konusu haberde iddia edildiği gibi bir algının oluşup oluşmadığının araştırılması için ön değerlendirme ve inceleme çalışmalarının başlatıldığı bildirildi.