Samsun Klas Haber

Bakan Demircan:” Samsun’un 30 Yıllık Sağlık Sorunu Çözdük”

Bakan Demircan:” Samsun’un 30 Yıllık Sağlık Sorunu Çözdük”
09 Haziran 2018 - 9:39

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN SAMSUN’A YAPILAN SAĞLIK YATIRIMLARINI TEK TEK AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Samsun’a yapılan sağlık yatırımlarını tek tek açıklayarak, Samsun’un hayata geçecek yatırımlar ile 30 yıl boyunca sağlık yatırımı sorunu olmayacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Samsun’da yapılacak olan başta Şehir Hastanesi ve diğer sağlık yatırımlarının toplam tutarının 1.5 milyar TL olacağını açıklayarak, Samsun’da hayata geçecek olan sağlık yatırımları ile ilgili bilgi verdi.

AK Parti Samsun Milletvekili Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, şehir hastanesi başta olmak üzere planlanan sağlık yatırımları tamamlandığında Samsun’un 30 yıl sağlık yatırım sorunu olmayacağını söyledi
Samsun’daki sağlık yatırımları hakkında İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç’tan brifing alan Bakan Demircan, “Geçtiğimiz 5 yıl içinde Samsun’da Bafra, Lâdik, Asarcık, Terme, Havza devlet hastaneleriyle, Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları hastanesi yenilenerek hizmete sunuldu. Vezirköprü ve Çarşamba Devlet Hastanelerimizin ise inşaa süreçleri devam ediyor.  İhale süreçleri devam eden 900 yataklı Şehir Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ile Tekkeköy, Atakum, Salıpazarı, 19 Mayıs, Kavak, Alaçam – Yakakent devlet hastanelerinin tamamlanmasından sonra Samsun’un 30 yıl sağlık yatırım sorunu olmayacak” dedi.
Samsun’un sağlık yatırımlarının tamamlanmasının ardından 1,5 milyar TL’lik sağlık yatırımına kavuşmuş olacağını belirten Demircan, son durum ve planlamalar hakkında şu bilgileri verdi:
SAMSUN ŞEHİR HASTANESİ
18 firmanın başvurduğu ve ön yeterlilik ihalesi 11 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen Samsun Şehir Hastanesi’nin temeli bu yıl atılacak.
Kamu Özel ortaklığı yöntemi ile yapılacak 234.000 m2 alan üzerine yapılacak Şehir Hastanesi bünyesinde 300 Yataklı KVC ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 400 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve 200 yataklı bir Onkoloji Hastanesi yer alacak.  Proje çalışmaları tamamlanan şehir hastanesinin 809 milyon TL’ye mal olması bekleniyor.
150 YATAKLI FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON (FTR) HASTANESİ ve 100 YATAKLI YÜKSEK GÜVENLİKLİ ADLİ PSİKİYATRİ HASTANESİ
Şehir Hastanesi yerleşkesinin yanında 116.000 m2 arsa alanı üzerine 150 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve 100 Yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi yapılacak.
26 Ağustos 2016 tarihinde sözleşmesi yapılan ve yer teslimi aşamasında olan 100 milyon TL maliyetli bu iki projenin 2 yıl içinde hizmete sokulması planlanıyor.
250 YATAKLI TEKKEKÖY DEVLET HASTANESİ
60.514 m2 arsa alanı üzerine yapılacak Tekkeköy Devlet Hastanesinin arsa tahsis işlemleri tamamlandı.
26 Temmuz 2018 tarihinde yapım ihalesi yapılacak olan hastane bünyesinde 27 yoğun bakım yatağı, 15 cihazlı bir diyaliz ünitesi, 7 ameliyathane, 75 poliklinik, 5 yataklı bir evde sağlık birim ve diyabet merkezi de bulunacak.
250 YATAKLI ATAKUM DEVLET HASTANESİ
76.296 m2 alana inşaat edilecek ve uygulama projesi hazırlanmış olan Atakum Devlet Hastanemizin yapım ihalesi 25 Temmuz 2018 gerçekleştirilecek.
25 YATAKLI SALIPAZARI DEVLET HASTANESİ
11.822 m2 alan üzerine kurulacak Salıpazarı Devlet Hastanemizde arsa tahsisi ve uygulama projeleri tamamlandı.
21 Haziran 2018 tarihinde yapım ihalesi gerçekleştirilecek olan hastanemizde 3 ameliyathane, palyatif bakım merkezi, yoğun bakım merkezi ve 8 cihazlı bir diyaliz ünitesi de bulunacak.
25 YATAKLI 19 MAYIS DEVLET HASTANESİ
6.317 m2 alan üzerine kurulacak 19 Mayıs Devlet Hastanemizde arsa tahsisi ve uygulama projeleri tamamlandı.
20 Haziran 2018 tarihinde yapım ihalesi gerçekleştirilecek hastanemizde 2 ameliyathane, palyatif bakım merkezi, yoğun bakım merkezi ve 5 cihazlı bir diyaliz ünitesi de bulunacak.
25 YATAKLI KAVAK DEVLET HASTANESİ
8.545 m2 arsa alanına sahip olacak Kavak Devlet Hastanemizde arsa tahsisi işlemleri tamamlandı. Proje ihalesi de yapılıp uygulama projesi tamamlanan hastanemizin yapım ihalesi 21 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.
50 YATAKLI ALAÇAM – YAKAKENT DEVLET HASTANESİ
14.194 m2 alan üzerine kurulacak Alaçam – Yakakent Devlet Hastanemizde arsa tahsis işlemleri tamamlandı, hastanemizin proje ihalesi çalışmalarına başlandı.
SBÜ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK POLİKLİNİK BİNASI
SBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ana Binasının yerleşkesinin yanında yapılacak 127 odalı Ek Poliklinik binasının yapımıyla ilgili 20 Nisan 2018 tarihinde sözleşme yapıldı.
37 milyon TL yapım bedeli olan poliklinik binamız bünyesinde 127 poliklinik odası dışında ayrıca 25 kişilik 5 derslikten oluşan bir kreş, arşiv, kafeterya ve mescit alanları dışında 410 kişilik de yemekhane bulunacak.
Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Poliklinik binasının 20 Aralık 2019 tarihinde hizmete girmesi planlanıyor.
SBÜ EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ NÜKLEER TIP MERKEZİ
2200 m2 alanda zemin + 1 katlı olarak planlanan Nükleer Tıp Merkezimizin 21 Şubat 2018 tarihinde proje ihalesi yapıldı.
Yapım ihalesinin 27 Temmuz 2018 tarihine planlandığı Nükleer Tıp Merkezimiz tamamlandığında bünyesinde 3 adet iyotlu tedavi odası, PET / CT ve Gama Kameralı Görüntüleme odası bulunacak.
ÇARŞAMBA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ
3.181 m2 alan üzerine yapılacak 20 Ünitlik Çarşamba Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin 03 Nisan 2018 tarihinde proje ihalesi yapıldı.
Mevcut Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi binası yıkılmadan aynı alan içerisinde projelendirilecek yeni merkezin yapım ihalesi çalışmalarına devam ediliyor.
BAFRA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ
Eski Bafra Devlet Hastanesi arsasında yapılacak Bafra Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde 50 ünitlik bir diş bölümü ve 5 yataklı bir servis bulunacak.
5.671 m2 arazide yapılacak yerleşkede ayrıca Toplum Sağlığı Merkezi ve 2 Ekipli Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu da yer alacak.
Yerleşke inşasında kullanılacak Eski Bafra Devlet Hastanesi binasının yıkılması içinde çalışmalara başlandı.
SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNASI
İlkadım İlçesinde yer alacak Sağlık Müdürlüğü Hizmet binası için proje ihalesi sonuçlandı, arsa ifraz çalışmaları devam ediyor.
BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ PLANLAMASI
Ayrıca Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri alanında yeni Toplum Sağlığı, Aile Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Yaşam Merkezleri ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları planlanmaktadır.  Fiziki yapıları Osmanlı ve Selçuklu mimarı öğelerine göre dizaynedilen modern binalarda hizmet verecek merkezlerimiz şunlardır:
-Kavak Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-Çarşamba Sağlıklı Yaşam Merkezi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-Havza Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-Atakum Aile Sağlığı Merkezi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-Ayvacık Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-Vezirköprü Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-Canik Teknepınar İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Sağlıklı Hayat Merkezi
-İlyasköy Sağlıklı Hayat Merkezi, Aile Sağlığı Merkez