Samsun Klas Haber

Atakum Belediyesi’nden kümes hayvancılığına destek

Atakum Belediyesi’nden kümes hayvancılığına destek
06 Mayıs 2023 - 8:00

Atakum Belediyesi’nden kümes hayvancılığına destek

Atakum Belediyesi ekipleri, kırsal mahallelerde kümes hayvanlarını tehdit eden hastalıklara karşı aşılama çalışması başlattı.

 

Kırsal kalkınma projelerinin tek tek hayata geçirildiği Atakum’da çiftçiyi destekleyen çalışmalar aralıksız devam ediyor. Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, kentin kırsal mahallelerinde kanatlı hayvanlara yönelik koruyucu aşı uygulaması başlattı.

HER GÜN FARKLI BİR MAHALLE
Ekipler, kümes hayvanlarını Yalancı Veba veya Kıran olarak bilinen Newcastle hastalığı ile Enfeksiyöz Bronşit hastalığına karşı dirençli hale getirmek için her gün farklı bir mahalleyi ziyaret ediyor. Newcastle ve Enfeksiyöz Bronşit aşılarından oluşan ikili aşıyı gittikleri mahallelerde su ile karıştıran görevliler, ardından çiftçilere teslim ediyor. Vatandaşlar, uzman ekibin tavsiyeleri doğrultusunda sulandırılmış aşıyı; tavuk, kaz, ördek gibi kanatlı hayvanlara uyguluyor. “Sağlıklarını Korumak ve Doğal Gıdaya Ulaşmak İçin Hayvanlarımızı Aşılıyoruz” sloganıyla başlatılan çalışma ile Atakumlu çiftçinin tarımsal faaliyetlerini en verimli bir şekilde yürütmesi hedefleniyor.

KÜMES HAYVANLARINI TEHDİT EDİYOR
Newcastle ya da Yalancı Veba hastalığı; kanatlı hayvanların solunum, sindirim ve sinir sisteminde tahribat yaratarak ölümüne neden oluyor. Halk arasında “Kıran” olarak tanınan hastalık, çok çabuk bulaşıyor. Başta tavuk olmak üzere kanatlı hayvanlarda görülen Enfeksiyöz Bronşit ise hayvanlarda solunum sıkıntısına yol açarken yumurta veriminin ve kalitesinin düşmesine neden oluyor.