Samsun Klas Haber

CEVAT ÖNCÜ: SAMSUN’U DEĞİŞTİRMEYE DÖNÜŞTÜRMEYE GELİYORUZ

CEVAT ÖNCÜ: SAMSUN’U DEĞİŞTİRMEYE DÖNÜŞTÜRMEYE GELİYORUZ
23 Ocak 2024 - 13:49

CEVAT ÖNCÜ: SAMSUN’U DEĞİŞTİRMEYE DÖNÜŞTÜRMEYE GELİYORUZ

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Samsun’a hizmet etmek için yola çıktığını vurgulayarak, ”Soyadımız gibi Samsun’a öncü olmaya geliyoruz. Samsun’u değiştirmeye, dönüştürmeye geliyoruz” dedi.

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Samsun’un Türkiye’nin en verimli ovalarına sahip olduğunu, ovalara, üretime zarar veren, havayı kirleten sanayi yatırımlarına izin vermeyeceklerini belirterek, “Ovalarımızda tarıma dayalı sanayi projeleri geliştirerek yatırımcıların önünü açacağız” dedi.

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü Tekkeköy ilçesinde pazar yeri gezdi, esnaf ziyaretlerinde bulundu. Vatandaşlarla birebir temas ederek sorunlarını dinleyen ve başkan seçilmesi halinde yapmayı düşündüğü projelerini anlatan Öncü, herkesi kucaklayan bir belediye başkanı olacağının sözünü verdi.

Samsun’un sorunlarını bildiklerini, sorunların çözümü için yapılması gerekenleri tek tek hayata geçireceklerini ifade eden Cevat Öncü, şehrin en önemli sorunlarından birinin ulaşım olduğuna dikkat çekti. Belli bir saatten sonra Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminaline gitmenin imkansız olduğunu dile getiren Öncü, “Özel araç dışında o bölgeye toplu taşıma yok. Oraya toplu taşıma yönlendireceğiz. Batı yönünde raylı sistem üniversiteye kadar çıktı, çok doğru bir adım. Ama özellikle yaz ayları için Taflan’a kadar gitmesi gerekir. Çok zor bir güzergah değil. Doğu yönünde de Tekkeköy’e kadar geliyor. Öncelikle Çarşamba Havalimanına, daha sonra Çarşamba’ya ve Terme’ye kadar uzatmak gerekiyor” diye konuştu.

Ulaşımın yanı sıra üretim anlamında da Samsun’un sorunları olduğuna dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Cevat Öncü, üretimi destekleyeceklerini, tarıma dahayı sanayi projelerini hayata geçireceklerini söyledi. Başkan Adayı Öncü şöyle konuştu:

 

“Samsun, Türkiye’nin en önemli iki tane ovasına sahip. Çarşamba ve Bafra, tarımsal üretim için bereketli toplaklarımıza sahip. Ama bizim bir salça fabrikamız yok, bir konserve fabrikamız yok. Biz belediye olarak salça fabrikası açmayacağız ama yatırımcının önünü açacağız, planlayacağız. Yatırımcıya önderlik edeceğiz. Bunu iş edinmek lazım. Tarıma dayalı sanayi projeleriyle Samsun’u yeniden şekillendireceğiz. Peki bizim belediyelerimiz ne yapıyor? Çarşamba ovasının ortasına zehirli santral yapıyor. Biyokütle santrali, kim ne derse desin, zehirli santral. Yani en verimli ovamıza sanayi kuruldu. Gidin bakın, mevcut tesislerin bacaları gereği gibi kontrol edilmediği için zehir saçıyor. Tabii ki sanayi gelsin, üretim olsun, iş alanı olsun. Ama insan hayatından değerli bir şey yok. Biz asla kirli enerjinin önünü açmayacağız.”

 

Samsun’a hizmet etmek için yola çıktığını vurgulayan Cevat Öncü, “Soyadımız gibi Samsun’a öncü olmaya geliyoruz. Samsun’u değiştirmeye, dönüştürmeye geliyoruz” diye konuştu